ABD-Taliban toplantısı için ‘profesyonel’ ifadesi

ABD-Taliban toplantısı için ‘profesyonel’ ifadesi

ABD’nin Katar’da Taliban ile yüz yüze görüşmesine ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “iş toplantısı” dedi, “samimi, profesyonel ve olumlu” ifadelerini kullandı. Avrupa temsilcisi Borrell ise “Afganistan’daki insani ve sosyo-ekonomik durum çöküşün eşiğinde” vurgusunda bulundu.

Afganistan’dan ABD’nin tamamen çekilmesinden sonra ilk kez yüz yüze görüşme Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleşti. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Ned Price, “ABD heyetinin Doha’daki Taliban temsilcileriyle yaptığı görüşmeler samimi, profesyonel ve olumlu geçti.” dedi.

Toplantıyı “iş toplantısı” olarak niteleyen Price, Amerikalı heyetin, Taliban’ı sözlerine göre değil, yalnızca saldırılara göre değerlendirileceğini açıkça ifade ettiğini kaydetti.

Price, görüşmede aynı zamanda, Afganistan’daki terör tehdidi, Amerikan vatandaşları, ABD’ye destek vermiş Afganların ve yabancıların ülkeden ayrılmasına izin verilmesinin de ele alındığını dile getirdi.

Toplantıda ABD istihbaratından da üst düzey yetkililerin bulunduğunu belirten Price, Taliban’ın ABD ile DEAŞ-K konusunda iş birliği yapıp yapmayacağı sorularını geçiştirdi. Sözcü, “Burada ortak bir menfaat var. DEAŞ-K ABD ve ortaklarına olduğu kadar Taliban için de bir tehdit.” değerlendirmesinde bulundu.

G20 liderlerinin çevrim içi toplantısının ardından Beyaz Saray’dan açıklama

Beyaz Saray, G20 liderlerinin Afganistan konusunda gerçekleştirdikleri çevrim içi görüşmeye ilişkin, ABD’nin ülkedeki durum ile ilgilenmek ve Afgan halkını desteklemek için uluslararası toplum ile çalışmaya verdiği taahhüdü sürdürdüğünü vurguladı.

Beyaz Saray Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın bugün G20 liderleri ile Afganistan’ı görüşmek üzere çevrim içi bir toplantı gerçekleştirdiği bildirildi.

Toplantıya G20 ülkelerinin liderlerinin yanı sıra misafir ülkeler ve uluslararası finans kuruluşlarının da katıldığının belirtildiği açıklamada, liderlerin DEAŞ/H dahil olmak üzere terör örgütleriyle mücadeleye odaklanılması ve Afganistan’dan ayrılmak isteyen kişilerin güvenli geçişinin sağlanmasının önemine vurgu yaptığı aktarıldı.

G20 liderlerinin Afgan halkına insani yardımın bağımsız uluslararası kuruluşlar nedeniyle doğrudan ulaştırılması ile kadınlar, kız çocukları ve azınlık gruplar da dahil tüm Afganlar için temel insan haklarının korunması konusunda taahhütlerini yinelediğinin belirtildiği açıklamada, “ABD, Afganistan’daki durum ile ilgilenmek ve Afgan halkını desteklemek için uluslararası toplum ile çalışmaya ve diplomatik, insani, ekonomik yolları kullanmaya verdiği taahhüdü sürdürmektedir.” ifadesine yer verildi.

Josep Borrell: Afganistan için harekete geçmeliyiz

Doha’da ABD ile görüşmenin ardından AB ile Taliban arasında da görüşmeler gerçekleştirildi.

Bu toplantının ardından dün AB Kalkınma Bakanları, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in katılımıyla video konferans yöntemiyle Afganistan ile ilgili gayriresmi toplantı yaptı. Toplantıda konuşan Josep Borrell, “Afganistan’daki insani ve sosyo-ekonomik durum çöküşün eşiğinde. Norveç Mülteci Konseyi’ne göre, uygun yardımı almadıkları takdirde en az 1 milyon çocuk bu kış soğuktan ve açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya. Bekleyip göremeyiz. Harekete geçmemiz ve hızlı hareket etmemiz gerekiyor.” dedi.

Bakanların, AB’nin Afgan halkına desteğini artırmasının somut yollarını tartıştıklarını ifade eden Borrell şöyle devam etti: “Bu, Konsey tarafından kabul edilen beş kriterin artık geçerli olmadığı anlamına gelmez. Aksine, bunlar geçerliliğini koruyor ve düzenli kalkınma iş birliğinin devam edebilmesi için tamamen karşılanmaları gerekiyor.”

Josep Borrell, daha önce Taliban’ın davranışlarını “Diğer ülkelere terör ihraç etmemesi, kadın ve insan haklarına, hukukun üstünlüğü ve basın özgürlüğüne saygı göstermesi, insani yardımın teslimini kolaylaştırması, ülkeyi terk etmek isteyen yabancı uyrukluların ve risk altındaki Afganların gitmesine izin vermesi, Afganistan’daki siyasi güçler arasında müzakereler yoluyla kapsayıcı ve temsili bir geçiş hükümetinin kurulması” olmak üzere 5 kritere göre değerlendireceklerini duyurmuştu.

Josep Borrell, söz konusu yardımları Taliban üzerinden değil, “çok taraflı ortaklar” aracılığıyla sağlayacaklarını belirterek, bugün görüşülenlerin yarın G20 Liderlerinin Afganistan ile ilgili olağanüstü toplantısında AB’nin tutumunu yansıtacağını kaydetti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *