Taliban: ABD ile yeni bir sayfa açma konusunu görüşüyoruz

Taliban: ABD ile yeni bir sayfa açma konusunu görüşüyoruz

Taliban yetkilisi Muttaki, ABD ile ilişkilerde “yeni bir sayfa açma” konusunu ayrıca, insani yardımlar, Afganistan’ın el konulan rezervleri ve kovid aşısının konuşulduğunu bildirdi. ABD-Taliban görüşmeleri öncesi Afganistan’da bir Şii camisi cuma namazında bombalanmıştı.

‘ABD ile yeni bir sayfa açmak’

Taliban yetkilisi Muttaki, Al Jazeera televizyonuna Katar’ın başkenti Doha’da ABD ve Taliban yetkilileri arasında yürütülen görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Muttaki, ABD ile ilişkilerde “yeni bir sayfa açma” konusunu görüştüklerini ve insani yardım konusuna öncelik verdiklerini kaydetti.

ABD’nin Afganistan Merkez Bankası rezervlerine koyduğu engelin kaldırılmasını talep ettiklerini ifade eden Muttaki, ABD’nin Afganistan halkına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı sağlayacağını açıkladı. Muttaki ayrıca Taliban yetkililerinin Avrupa Birliği temsilcileriyle görüşeceği bilgisini de verdi.

2001’den bu yana Afganistan’ı işgali altında bulunduran ABD, Taliban ile yaptığı görüşmeler çerçevesinde Mayıs ayından itibaren askerlerini çekmeye başlamış, geçen ay da işgali sona erdirmişti.

Süheyl Şahin, Doha anlaşması gözden geçirilecek demişti

Taliban’ın sözcülerinden Süheyl Şahin, Associated Press’e (AP) verdiği demeçte, üst düzey ABD ve Taliban yetkililerinin yapacağı görüşmelerde Doha Anlaşması’nı gözden geçireceğini kaydetmişti.

Kamuoyuna açıklama yapma yetkisi olmadığı için isminin verilmesini istemeyen bir diğer yetkili de söz konusu görüşmelerde, terör konusunun da ele alınacağını söylemişti.

ABD’nin Taliban’ın anlaşarak Afganistan’dan çekilme süreci

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başlamıştı.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, haziran ayından itibaren ülkenin büyük bir bölümünde hakimiyet sağlamıştı.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne alırken, 31 Ağustos’ta yabancı birliklerin Afganistan’dan çekilme süreci tamamlanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *