“Küresel şirketlere vergi” konusunda mutabakat

“Küresel şirketlere vergi” konusunda mutabakat

Anlaşma ile, 2023’ten itibaren, çok uluslu şirketlerin, faaliyette bulundukları her ülkede en az yüzde 15 kurumlar vergisine tâbi tutulması öngörülüyor.

136 ülke kabul etti

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde 2023’ten itibaren en az yüzde 15 oranında vergilendirilmesine yönelik anlaşmanın 136 ülke tarafından kabul edildiğini bildirdi.

OECD, aralarında ABD, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve Türkiye’nin de yer aldığı, küresel Gayrisafi Yurt içi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 90’ından fazlasını temsil eden 136 ülkenin uluslararası vergi reformuna yönelik anlaşmayı kabul ettiğini açıkladı. Açıklamada, söz konusu reformun çok uluslu şirketlerin 2023’ten itibaren en az yüzde 15 vergi oranına tâbi tutulmasını sağlayacağı kaydedildi.

100 şirketten 125 milyar dolar gelir elde edilecek

Böylece dünyanın en büyük ve en kârlı 100’e yakın küresel şirketinden elde edilen 125 milyar dolardan fazla kârın dünya çapında ülkelere yeniden tahsis edileceği belirtilen açıklamada, söz konusu şirketlerin faaliyet gösterdikleri yerlerde adil bir vergi payı ödemelerinin ve kâr elde etmelerinin sağlanacağı aktarıldı.

Açıklamada, Estonya, Macaristan ve İrlanda’nın da katılmasıyla anlaşmanın artık tüm OECD ve G20 ülkeleri tarafından desteklendiği belirtilerek, Kenya, Nijerya, Pakistan ve Sri Lanka’nın ise henüz anlaşmaya katılmadığı kaydedildi.

İlk ayak ABD’de hazırlanacak

İki ayaklı çözümün 13 Ekim’de Washington’da yapılacak G20 Maliye Bakanları toplantısının ardından ay sonunda Roma’da yapılacak G20 Liderler Zirvesi’nde sunulacağına işaret edilen açıklamada, anlaşmanın vergi rekabetini ortadan kaldırmayı amaçlamadığı ancak buna sınırlamalar getireceği aktarıldı.

Açıklamada, ilk ayakta en büyük ve en kârlı çok uluslu şirketlere göre ülkeler arasında kârın ve vergi haklarının daha adil bir şekilde dağıtılmasının sağlanacağı öne sürüldü.

Geliri 750 milyon avronun üzerinde olanlar

OECD’nin açıklamasında, küresel satışları 20 milyar avronun ve kârlılığı yüzde 10’un üzerinde olan çok uluslu şirketlerin yeni kurallar kapsamında olacağı kaydedildi.

Açıklamada, ikinci ayakta ise yüzde 15 olarak belirlenmiş bir küresel asgari kurumlar vergisi oranının getirildiği, yeni asgari vergi oranının, geliri 750 milyon avronun üzerinde olan şirketler için geçerli olacağı ve yıllık yaklaşık 150 milyar dolar ek küresel vergi gelirinin elde edileceğinin tahmin edildiği ifade edildi.

2022’de imzalanması 2023’te uygulanması hedefleniyor

Çok taraflı anlaşmanın 2022’de imzalanmasının hedeflendiğine dikkat çekilen açıklamada, 2023’te ise etkin bir şekilde uygulanmasının planlandığı bildirildi.

Dünya genelinde kurumlar vergisi oranları 1980’den bu yana düşüş eğilimine girerken, küresel ekonomide kurumlar vergisinde asgari bir oran belirlenmesine yönelik çağrılar seslendirilmeye başlanmıştı.

ABD’nin onayı ile hayata geçti

OECD’nin 2012’de bu yana üzerinde çalıştığı ve 140 ülke arasındaki müzakereleri koordine ettiği küresel kurumlar vergisi düzenlemesi, ABD’de Biden yönetiminden gelen destekle küresel ekonominin gündemindeki yerini yeniden almıştı.

Son olarak OECD, temmuz ayı başında, çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde en az yüzde 15 vergilendirilmesi konusunda 130 ülkenin anlaşmaya vardığını bildirmişti.

Şirketleri çekmek isteyen ülkeler karşı çıkıyordu

Şirketlere cazip vergi oranları sunan İrlanda ve Macaristan gibi ülkeler, küresel vergi anlaşmasına katılmayı reddediyordu.

Ekonomik ve sosyal politikayı tartışan ve geliştiren 36 üye ülkenin oluşturduğu bir kuruluş olan OECD, 14 Aralık 1960’da 18 Avrupa ülkesine ek olarak, ABD ve Kanada tarafından kurulmuş, Güney Amerika ve Asya-Pasifik bölgesinden üyeleri kapsayacak şekilde zaman içinde genişlemişti. OECD, serbest piyasa ekonomilerini destekleyen demokratik ülkelerin bir oluşumudur.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *