Türkiye’den İsrail’e ‘şiddetli kınama’

Türkiye’den İsrail’e ‘şiddetli kınama’

Yahudilere Mescidi Aksa’da ibadet izni veren İsrail mahkemesi kararına karşı Türk Dışişleri Bakanlığı, “İsrail’de bir mahkeme tarafından alınan Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ‘sessizce’ ibadet etme hakkı olduğunu iddia eden kararı şiddetle kınıyoruz.” açıklamasında bulundu. Diyanet İşleri Başkanı da Twitter hesabından bir kınama mesajı yayınladı.

Siyonist İsrail mahkemesinin, yahudilerin işgali altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da, yahudilere sessizce ibadet izni vermesi kararına Dışişleri Bakanlığı yazılı bir mesaj ile tepki gösterdi.

Mesajda şu ifadeler kullanıldı:

“İsrail’de bir mahkeme tarafından alınan Yahudilerin Mescid-i Aksa’da “sessizce” ibadet etme hakkı olduğunu iddia eden kararı şiddetle kınıyoruz. Söz konusu kararın Mescid-i Aksa’da statükoyu aşındırmaya çalışan fanatik çevreleri daha da cesaretlendirmesi ve yeni gerginliklere yol açması dikkate alınması gereken, endişe verici bir ihtimaldir. Uluslararası toplumu bu yanlış, gayri hukuki ve tehlikeli karara ve Mescid-i Aksa’ya yönelik tüm provokasyonlara kuvvetle karşı çıkmaya çağırıyoruz.”

Diyanet’in tepkisi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da, Twitter hesabından yayımladığı mesajda, ‘bu kararı şiddetle kınıyorum’ dedi. Erbaş şu ifadeleri kullandı:

“İsrail’de bir mahkeme tarafından alınan Yahudilerin Mescid-i Aksa’da “sessizce” ibadet etme hakkı olduğunu iddia eden kararı şiddetle kınıyorum. Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar için kutsiyetini ve yasal statüsünü tehdit eden bu karar, işgal devleti İsrail’i cesaretlendirecek, Filistinli Müslümanlara yönelik sürdürdüğü işgal ve zulümlerine artırarak devam etmesine sebep olacaktır. Uluslararası toplumu ve İslam dünyasını yanlış ve tehlikeli olan bu karara karşı çıkmaya davet ediyorum. İlk kıblemiz Mescid-i Aksa ve Harim-i İsmetimiz Kudüs Müslümanlarındır ve kıyamete kadar böyle kalacaktır.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *