18 dolarlık ilacı 700 dolara satmak üzere hükümetle anlaştı

18 dolarlık ilacı 700 dolara satmak üzere hükümetle anlaştı

Amerikan ilaç şirketi Merck, devletten destek alarak 18 dolara ürettiği Kovid-19 ilacını 700 doların üzerinde satmak için Biden yönetimi ile yaptığı anlaşma tepki çekti. Şirketin sadece bu yıl sonuna kadar 7 milyar dolar kazanması öngörülüyor.

New Jersey merkezli Merck’in federal yardım alarak yaklaşık 18 dolara ürettiği Molnupiravir isimli Kovid-19 ilacını 700 doların üzerinde bir fiyata satmak için ABD hükûmetiyle anlaşma imzalaması tepki çekti.

Londra’daki Harvard Halk Sağlığı Okulu ve King’s College Hastanesince yapılan bir ilaç fiyatlandırması analizi, Molnupiravir’in maliyetinin en fazla 17,74 dolar olabileceğini ortaya koydu.

Sadece bu yıl sonuna kadar 7 milyar dolar

İlaç şirketinin, antiviral hapın gelecek haftalarda ABD’de acil kullanım izni alarak satışa sunması durumunda yıl sonuna kadar 7 milyar dolar kazanabileceği belirtildi.

Merck ve ortağı Ridgeback Biotherapeutics şirketi 1 Ekim’de Kovid-19’a karşı geliştirdikleri deney aşamasındaki hapın, virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatma ve ölüm riskini yarıya düşürdüğünü duyurmuştu.

Açıklamada, Kovid-19 semptomları ortaya çıktıktan sonraki 5 gün içinde Molnupiravir kullanan deneklerin, “plasebo” alanlara göre hastaneye yatma ve ölüm oranının yarı yarıya azaldığı bildirilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *