Ortega, katolik piskoposları Yankee’lere hizmet etmekle suçladı

Ortega, katolik piskoposları Yankee’lere hizmet etmekle suçladı

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Roma Katolik piskoposlarını “terörist” olarak nitelendirdi, 2018’de başlayan olaylarda arabuluculuk planını piskoposların, Yankeeler adına imzaladıklarını söyledi.

Orta Amerika ülkesi Nikaragua’nın Devlet Başkanı Daniel Ortega, yaptığı açıklamada, 2018’de başlayan hükümet ile muhalif gruplar arasındaki şiddet olaylarının “dış destekli bir darbe girişimi” olduğunu öne sürdü.

Şiddet olaylarına ara buluculuk yapan piskoposların sunduğu plana atıfta bulunan Ortega, Katolik kilisesi piskoposlarını “terörist” olarak nitelendirdi. Ortega, “Piskoposlar, bunu teröristlerin adına, Yankee’lerin hizmetinde imzaladılar ve bu piskoposlar da terörist.” ifadesini kullandı.

Amerikalar Arası İnsan Hakları Komisyonuna göre, Nikaragua’da 2018’de Daniel Ortega liderliğindeki Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi hükümetine karşı kitlesel protestolarda 325 kişi hayatını kaybetmiş, on binlerce protestocu hapse atılmıştı.

Küba’da eğitim görmüş eski bir gerilla lideri olan Ortega, ikinci kez seçildiği Nikaragua devlet başkanlığını 2006 yılından beri sürdürüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *