Japonya’nın yeni başbakanı “ABD ile ittifak” vurgusu yaptı

Japonya’nın yeni başbakanı “ABD ile ittifak” vurgusu yaptı

Ülkenin 100. başbakanı seçilen ve kabinesiyle görevine resmen başlayan Kişida Fumio, ilk basın toplantısında, ABD ile ittifak halinde “Serbest ve Açık Hint-Pasifik” vizyonunu hayata geçirme sözü verdi. Önceki başbakan Yoşihide Suga, bir yıllık görevinin sonunda istifa kararı almıştı.

Japonya’da meclis oturumunda ülkenin 100. başbakanı seçilen ve kabinesiyle görevine resmen başlayan Liberal Demokrat Parti (LDP) lideri Kişida Fumio, düzenlediği basın toplantısında, görev verdiği kabinesiyle, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelenin öncelikleri arasında yer alacağını söyledi.

Salgın

Önceki dönemde alınan salgın önlemlerini analiz edeceklerini kaydeden Kişida, acil durumlarda halkın hareketliliğini azaltmak dahil müdahale kapasitesini artıracaklarını söyledi. Kişida, olası vaka artışına karşı hastane yatak kapasitelerini artıracaklarını belirterek, “Kriz yönetiminde, bir kontrol kulesi olarak işlevsel olabilmesi için hükümeti güçlendireceğiz” diye konuştu. Salgının etkisi altındaki ülke ekonomisinin “düze çıkarılması” sözü veren ve en kısa zamanda ekonomik paket sunmak istediğini ifade eden Kişida, “Halk bu işe uygun olup olmadığıma karar vermeli” dedi.

ABD ile ittifak

Çin’in bölgesel faaliyetleri karşısında ABD ile ittifak halinde “Serbest ve Açık Hint-Pasifik” vizyonunu hayata geçireceğini bildiren Kişida, “Japonya statükonun güç kullanılarak tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Kore

Kuzey Kore’nin alıkoyduğu Japon vatandaşları sorununu “gündem başı” şeklinde niteleyen Kişida, “Dönmeleri için tüm çabayı sarf edeceğiz. Kim Jong-un ile ön koşulsuz görüşmeye hazırım” ifadesini kullandı.

Kabinenin detayları

İmparatorluk Sarayı’nda Japonya İmparatoru Naruhito’nun kabul ettiği Kişida kabinesi, görevine resmen başlamış oldu. 64 yaşındaki Kişida’nın 20 kişilik kabinesinin yarısından fazlası ilk kez bakanlık üstleniyor. 3 kadın siyasetçinin bakanlık üstlendiği kabinenin yaş ortalaması 61,8.

Önceki kabineden Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu ve Savunma Bakanı Kişi Nobuo’nun bakanlık görevlerinin devamına karar verildi. Başbakandan sonra en önemli makam kabul edilen Kabine Baş Sekreterliği ve Hükümet Sözcülüğüne Matsuno Hirokazu getirildi. Aso Taro’nun 2012’den beri görev yaptığı Maliye Bakanlığı, Aso’nun yeğeni Suzuki Şuniçi’ye teslim edildi. En önemli mevkiler arasında gösterilen Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hagiuda Koiçi oldu.

Fraksiyonların desteği

İçişleri ve İletişim Bakanlığı görevi Kaneko Yasuşi’ye, Eğitim Kültür Spor Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Suematsu Şinsuke’ye, Sağlık Çalışma ve Refah Bakanlığı Goto Şigeyuki’ye, Tarım Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı Kaneko Genciro’ya verildi. Arazi Altyapı Ulaştırma ve Turizm Bakanı Saito Tetsu, Adalet Bakanı Furukawa Yoşihisa oldu. LDP’nin iktidar ortağı Komeito’dan sadece Saito yeni kabinede yer buldu.

Görevlendirme, liyakat yerine verdiği destek oranına göre

Kişida’nın kabine tercihlerinde, LDP içi fraksiyonların, parti iç seçimlerinde kendisine destekleme oranlarını gözettiği dikkati çekti.

Önceki Başbakanın popülaritesi yüzde 74’ten 30’un altına düşmüştü

Politikacıların sık sık bir yıldan kısa sürede görevden ayrıldığı Japonya’da, popüleritesi hızla azalan Başbakan Yoşihide Suga, eylül ayının başında istifa kararı almıştı.

17 ekimde erken seçimin yapılmasının beklendiği Japonya’da Liberal Demokrat Parti, Japonya Parlamentosunda çoğunluğa sahip. Bu nedenle 29 eylülde yapılan seçimde kazanan Kişida Fumio, partinin yeni lideri olduğu gibi Japonya’nın da başbakanı oldu.

BBC’den Ilgın Yorulmaz’ın haberinde, göreve başladığında yüzde 74 gibi yüksek bir desteğe sahip olan Suga’nın, bürokrasiye karşı duran, reformcu ve tecrübeli bir siyasetçi olarak başbakanlık görevini üstlendiği, ilk dönemde halk arasında popüler olan politikalarının başında cep telefonu tarifelerinde indirim sağlaması ve kısırlık tedavisini sigorta kapsamına alması gibi uygulamalar olduğu vurgulandı.

Hükümeti eleştiren bilim adamlarını görevden uzaklaştırdı

Buna karşın, bir yandan Covid-19’la mücadele ederken diğer yandan koronavirüsün yayılmasına neden olacağı yönünde bilim adamlarının uyarılarına rağmen iç turizmi canlandırmaya yönelik sürekli uzatılan kampanyaları teşvik etmesinin onun düşüşünü beraberinde getirdiği ileri sürüldü. Kendisine bağlı Bilim Kurulunda, hükümeti eleştiren bazı bilim adamlarını uzaklaştırması da Suga’ya duyulan güvenin azalmasına neden oldu.

Tüm bunlara ülkede acil durumun beşinci kez uzatılması da eklendi. İşletme sahipleri uğradıkları mali zararın, halkın da acil durum önlemlerinin yarattığı olumsuzlukların faturasını Suga’ya çıkardığı ileri sürülüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *