Arakanlı Müslümanların (Rohingya) liderlerinden Mohib Ullah’a suikast

Arakanlı Müslümanların (Rohingya) liderlerinden Mohib Ullah’a suikast

Bangladeş’te mülteci kampında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Mohib Ullah, Beyaz Saray’a davet edilen ve BM İnsan Hakları Konseyinde konuşma yapmış, Arakanlı Müslümanların en yüksek profilli isimlerindendi. ABD Dışişleri Bakanı da üzüntülerini bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün Güney Asya Direktörü Meenakshi Ganguly, yaptığı açıklamada Arakan toplumu için önemli ses olarak nitelendirilen Mohib Ullah’ın, Arakanlı Müslümanların yaşamları ve gelecekleriyle ilgili kararlarda söz sahibi olma hakkını her zaman savunduğunu belirtti.

Ganguly, Mohib Ullah’ın öldürülmesinin kamplarda özgürlük ve şiddete karşı sesini yükseltenlerin karşı karşıya kaldığı risklerin açık göstergesi olduğunu ifade etti.

Uluslararası Af Örgütü bu suikastın aydınlatılması için inceleme başlatılması çağrısında bulunarak, Bangladeş’ten ve Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliğinden yetkililerin, aktivistler ve insani yardım çalışanları da dahil kamplardaki insanların korunmasını sağlamak için birlikte çalışması gerektiğini belirtti.

Beyaz Saray’a davet edilen ve BM İnsan Hakları Konseyinde konuşan Mohib Ullah, Arakanlı Müslümanların en yüksek profilli savunucularındandı.

Arakanlıların sorunlarını dünyaya duyurmaya çalışan Ullah’ın, Bangladeş’teki mülteci kamplarında cinayet, tecavüz ve kundaklama gibi hadiseler konusunda uluslararası araştırmacılara bilgi sağladığı biliniyordu.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün sitesinde yer alan haberde, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Kutupalong Kampı’nda Arakan Rohingya Barış ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Mohib Ullah’ın öldürüldüğü bildirilmişti.

Blinken’den taziye

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Arakanlı Müslümanların (Rohingya) liderlerinden Mohib Ullah’ın Bangladeş‘in güneyindeki bir mülteci kampında silahlı kişilerce öldürülmesinden üzüntü duyduğunu belirterek, bu suikastin aydınlatılması için inceleme başlatılması çağrısında bulundu.

Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, “Arakanlı Müslüman savunucusu ve topluluk lideri Mohib Ullah’ın 29 Eylül’de Bangladeş’te öldürülmesi bizi derinden üzdü ve rahatsız etti.” ifadesini kullandı.

Ullah’ın, dünyanın dört bir yanındaki Arakanlı Müslümanların insan haklarının cesur ve ateşli bir savunucusu olduğunu belirten Blinken, “2019’da Dini Özgürlüğü Geliştirmeye Yönelik Bakanlar Toplantısı’nda konuşmak üzere Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyine ve ABD’ye gelmişti. Gezisi sırasında deneyimlerini Başkan ve Başkan Yardımcısı ile paylaştı ve dini saikli zulümden kurtulan diğer kişilerle birlikte konuştu.” bilgisini verdi.

Blinken, menfur saldırının faillerinden hesap sormak amacıyla Ullah’ın ölümüyle ilgili tam ve şeffaf bir soruşturma çağrısında bulundukların kaydetti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *