Dergiler fuarı Sirkeci Garında bugün açıldı

Dergiler fuarı Sirkeci Garında bugün açıldı

5 gün boyunca sürecek ve 3 Ekim’de sona erecek olan 12. Uluslararası Dergi Günleri bugün, tarihi Sirkeci Garında açıldı. İktibas Dergisinin de yer aldığı fuar yurt içi ve yurt dışından çok sayıda dergi katılıyor. Resmi açılış yarın yapılacak.

Dünya Dergiler Birliği (DERGİBİR) tarafından bu yıl 12. kez düzenlenen “Uluslararası Dergi Günleri”, gazeteci, eğitmen ve yazar Asım Gültekin anısına gerçekleştiriliyor.

Asım Gültekin’in geleneksel hale getirdiği ve önceki yıl salgın nedeniyle yapılamayan fuara, yurt içi ve yurt dışından yüzlerce derginin katılımı bekleniyor.

DERGİBİR Başkanı Metin Uçar şu açıklamaları yaptı:

“Bu yılki Uluslararası Dergi Günleri’ni, bir vefa borcu olarak kurucu başkanımız merhum Asım Gültekin anısına gerçekleştiriyoruz. Arkadaşımız, kardeşimiz Asım Gültekin, benzeri olmayan önemli bir fikri hayata geçirdi ve faaliyetler dergi dostu, delisi, emekçisi arkadaşlarımızın katkısıyla bugüne kadar geldi. 2010 senesinde başlayan bu kültürel birlikteliği, çizgiyi kıymetli dergici arkadaşlarımızın da gayretleriyle, destekleriyle daha da geliştirerek ve genişleterek ileriye taşıma gayretindeyiz. Bu yıl 29 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Uluslararası Dergi Günleri’nde çok sayıda etkinlik yer alacak. Osmanlıca hızlı okuma yazma kursundan, dergi atölyelerine, mini konserlerden panellere, okur yazar buluşmalarından çizim, grafik söyleşi/gösteri/atölyelerine kadar birçok etkinlikle bir araya geleceğiz. Ziyaretçilerimiz gönül rahatlığıyla etkinliklere gelebilirler. Açık alanda yapılacak bu etkinliklerde pandemi şartları gereğince tüm önlemler alınmış olacak. Açık havada çocuk, bilim, sanat, kitap, tarih vb. birçok alanda yüzlerce dergi sizi bekliyor olacak”

Fuara ev sahipliği yapan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turhan da şunları söyledi:

“Kıymetli dostumuz edebiyatçı gönül insanı Asım Gültekin anısına düzenlenecek olan dergi günlerinin bir parçası olmaktan dolayı mutluyuz. Yarımada sadece tarihi değil aynı zamanda kültürel olarak çok önemli bir alan. 5 gün sürecek dergi günleri sadece Türkiye’de değil, dünya da bir ilk. 12. Uluslararası Dergi Günleri’ne tüm kültür insanlarını ve halkımızı davet ediyoruz.”

Bugün saat 10 itibariyle ziyaretçilerine hizmet vermeye başlayan fuarın resmi resmi açılış töreni ise 30 Eylül Perşembe saat 12’de gerçekleştirilecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *