Gürcistan’ın sürgündeki ismi Saakaşvili ülkesine dönüyor

Gürcistan’ın sürgündeki ismi Saakaşvili ülkesine dönüyor

2013’te önce ABD’ye oradan Ukrayna’ya kaçan Gürcistan eski Cumhurbaskanı Mihail Saakaşvili, 2 Ekim’de Kiev-Tiflis uçak seferi ile Gürcistan’a döneceğini açıkladı, yapılacak yerel seçimlerin ardından halkı meydanlara çağırdı.

Saakaşvili, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, 8 yıldır dönemediği ülkesine 2 Ekim’de gerçekleştirilecek yerel seçimlerde gideceğini açıkladı.

Ukrayna’da bulanan Saakaşvili, Kiev-Tiflis uçak biletini de paylaştı.

Saakaşvili, yerel seçimlerin ülkenin geleceği için kritik öneme sahip olduğunu kaydederek, tüm Gürcistan vatandaşlarını sandığa gitmeye davet etti.

Seçim günü oy hakkını kullandıktan sonra ülke genelinde halkı oy haklarını koruması amacıyla meydanlara çağıran Saakaşvili, “Dediğim gibi, 2 Ekim akşamı Tiflis’te sizinle birlikte olmak ve iradenizi, iradenizin ifadesini savunmak ve Gürcistan’ın kurtarılmasinda sizinle birlikte yer almak için bilet aldım.” ifadelerini kullandı.

Gürcistan hükümet yetkilileri ise hakkında yakalama kararı bulunan Saakaşvili’nin Gürcistan’a dönmesi durumunda derhal gözaltına alınacağını açıkladı.

Önce ABD’ye gitmiş, oradan Ukrayna’ya geçmişti

Gürcistan Savcılığı, 2007’de muhaliflerin mitingini dagitmak, Imedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçisvili’nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçladığı Saakaşvili hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Tiflis Şehir Mahkemesi de 2018’de Saakaşvili’ye bir cinayet davasında af yetkisini kötüye kullandığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası vermişti.

Ukrayna’da yaşayan ve bu ülkenin Milli Reform İcra Komitesi Başkani olan Saakaşvili, 2013’te Gürcistan’da cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılarak ABD’ye gitmişti. Saakaşvili, hakkındaki tutuklama kararı nedeniyle 2013’ten bu yana ülkesine dönemiyor.

Dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Saakaşvili’ye Mayis 2015’te Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, Odessa Valiliği görevine atanmış ama 2016’da bu görevden istifa etmişti.

Saakaşvili, 4 Aralik 2015’te Gürcistan vatandaşlığından çıkarılmıştı. Ukrayna’da Yeni Güçler Hareketi Partisi’ni kuran Saakaşvili, muhalefette yer alıyordu.

26 Temmuz 2017’de de Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili’ye, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy geçen yıl yeniden Ukrayna vatandaşlığı vermişti.

Saakaşvili, 2020’den bu yana Ukrayna Milli Reform İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *