Yahudiler, Mescid-i Aksa’da İsrail bayrağı açtı

Yahudiler, Mescid-i Aksa’da İsrail bayrağı açtı

Siyonist İsrail polisi korumasında, Mescid-i Aksa’nın avlusunu bugün de çiğneyen bir grup Yahudi, eylemlerini bir adım öteye taşıyarak Harem-i Şerif’te İsrail bayrağı açtılar. Sabah yapılan baskından sonra avludan ayrılan yahudilerin öğleden sonra tekrar geleceği bildirildi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisi korumasındaki 626 fanatik Yahudi’nin, Mescid-i Aksa’nın güneybatısında bulunan El-Meğaribe (Fas) Kapısı’ndan girerek, Harem-i Şerif’e baskın düzenlediği belirtildi.

İsrail bayrağı açan Yahudi grubun, Harem-i Şerif’in avlularında dolaştıktan sonra Mescid-i Aksa’dan ayrıldığı ifade edildi. Fanatik Yahudilerin, öğleden sonra da baskınlarını sürdürmesi bekleniyor.

İbrani takvimine göre 20 Eylül’de başlayan ve bugün sona erecek olan Sukot (Çardaklar) Bayramı gerekçesiyle Yahudiler, “Tapınak Tepesi” olarak isimlendirdikleri Mescid-i Aksa’ya yönelik baskın çağrıları yapıyor.

Sukot Bayramı’nın başladığı günden bu yana binlerce Yahudi, sabah ve öğleden sonra Mescid-i Aksa’nın avlularına girmişti.

İsrail bayrağının açılmasına tepki

Yahudilerin Harem-i Şerif’te İsrail bayrağı açmalarına ilişkin fotoğraf ve görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından olay, Filistinliler başta olmak üzere İslam dünyasından ‘sert tepkiler’e yol açtı. İsrail polisinin koruması altında gerçekleşen söz konusu eyleme, polisin müdahale etmemesi de eleştirilere neden oldu.

Harem-i Şerif’te hiçbir ülkenin bayrağının açılmasına izin vermeyen siyonist İsrail polisinin, buna sessiz kalması dikkati çekti. İsrail polisinden olaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Kudüs İşleri Bakanlığı, müdahale çağrısı yaptı

Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınları, çok sayıda fanatik Yahudi’nin ve özellikle Yahudi bayramlarında dini ayinler gerçekleştirmeye yönelik çılgın girişimleriyle tehlikeli bir hal aldı.” uyarısı yapıldı. Açıklamada, “Harem-i Şerif’te yaşananlar, özellikle İsrail polisi tarafından korunup kollandığı için camideki tarihi durumun açık ve tehlikeli bir ihlalidir.” ifadeleri yer aldı.

Yahudilerin, dini bayramları Mescid-i Aksa’nın kutsiyetini ihlal eden baskınlar için kullandığına vurgu yapılan açıklama şöyle devam etti: “Bu ihlaller, Mescid-i Aksa’yı zamansal ve mekânsal bölme çağrılarıyla örtüşüyor ki bu ciddi ve sonuçlarından kimsenin razı olamayacağı risklere işaret ediyor.”

Açıklamada ayrıca Arap ve İslam dünyası başta olmak üzere uluslararası topluma “İsrail’in Harem-i Şerif’in tarihi statükosunu değiştirme girişimlerini” durdurmak için müdahale etme çağrısı yapıldı.

Hamas, İsrail’i “Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlar” konusunda uyardı

Hamas’ın Kudüs’teki Sözcüsü Muhammed Hamade, yaptığı yazılı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarına tepki gösterdi.

İsrail’den Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarına izin vermemesini isteyen Hamade, İsrail’in bu eylemlerinden pişmanlık duyacağını, Filistin halkının Kudüs’ü ve Aksa’yı asla yalnız bırakmayacağını vurguladı.

Hamade ayrıca İsrail’i Mescid-i Aksa’yı zamansal ve mekânsal olarak bölme girişimlerine karşı da uyardı.

Hamas Sözcüsü, Filistin’in dört bir yanından gelen direniş hareketinin işgal güçlerinin karşısında duracağını belirtti.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Ancak Yahudiler, 2003’ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Bu girişleri “baskın” olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini belirtiyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *