Norveç’te Kovid-19 hastalığı ‘grip’ ile eş değer kabul edildi

Norveç’te Kovid-19 hastalığı ‘grip’ ile eş değer kabul edildi

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, ülkedeki COVID-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsünden yapılan açıklamaya göre 562 gündür uygulanan sert önlemler dün yerel saatle 16.00’da sona erdi.

Açıklamada, ülke genelinde 18 yaşın üzerindekilerin yüzde 90’6’sına ilk doz aşıyapıldığı, iki doz aşı yapılanların oranın ise yüzde 83,8’e ulaştığı belirtildi. Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

Grip hastalığı ile eş değer seviyede

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü (FHI) Genel Müdür Yardımcısı Geir Bukholm, devlet televizyonu NRK’ye yaptığı açıklamada, Norveç’te COVID-19 salgının mevsimsel değişiklikten dolayı soğuk algınlığına neden olan grip hastalığı ile eş değer seviyeye geldiğini belirtti.

“Ülkede risk gruplarında olan herkes aşılandı”

Bukholm “Ülkede risk gruplarında olan herkes aşılandı. Aşılanmış olduğu halde salgına yakalananların büyük bölümünde virüs hafif ve soğuk algınlığı benzeri semptomlar meydana getiriyor. Salgın yayılmaya devam etse de hastaneye yatış sayısı düşük kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Danimarka kısıtlamaları kaldıran ilk Avrupa ülkesi

Halk Sağlığı Enstitüsünün açıkladığı rakamlara göre, Norveç’te COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 850’ye çıktı. Ülkede vaka sayısı da 186 bin 35’e yükseldi.

Norveç’ten önce Danimarka,10 Eylül’de ilk COVID- 19 kısıtlamalarını kaldıran Avrupa ülkesi olmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *