Irak hükümeti: İsrail ile ‘normalleşmeyi’ reddediyoruz

Irak hükümeti: İsrail ile ‘normalleşmeyi’ reddediyoruz

10 Ekim’de yapılacak seçimlere hazırlanan Irak’ta Başbakanlık, İsrail ile ilişkiler kurulmasını isteyen bir gruba yanıt vererek, siyonist devlet ile ‘normalleşmeyi’ reddettiklerini bildirdi.

Irak Başbakanlığından yapılan açıklamada, “Irak hükümeti olarak, Erbil’de bazı aşiret temsilcilerinin İsrail ile normalleşme şiarı için yaptığı gayri yasal toplantıları kesinlikle reddediyoruz.” denildi.

Söz konusu toplantılara katılanların Irak halkını değil sadece kendi görüşlerini temsil ettiği vurgulanan açıklamada, söz konusu toplantıların 10 Ekim’de yapılacak erken seçimler öncesi mezhepsel ayrışmayı körüklemek amaçlı olduğunu belirtildi.

Açıklamada, “Ayrıca normalleşme fikrinin ortaya atılması yasal, anayasal ve siyasi olarak kabul edilemez. Irak hükümeti, ‘adil Filistin davasına, Filistin halkının haklarının savunulması, Filistin devletinin başkentinin Kudüs olması ve siyonist saldırıların son bulması gerektiği’ konusundaki Irak’ın tarihi ve değişmez tavrını daha önceleri ifade etmişti.” ifadelerine yer verildi.

Erbil’de dün aşiret mensubu oldukları iddia edilen bir grup, Irak’ın da diğer bazı Arap ülkeleri gibi İsrail ile ilişkiler kurmasını istemişti.

İsrail ile kimler anlaştı?

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle anlaşmayı imzalamıştı.

Sudan’da el-Beşir yönetimine darbe ile iş başına gelen Hartum yönetimi de, Sudan’ın “teröre destek veren ülkeler” listesinden ABD’nin çıkarması karşılığında, 23 Ekim 2020’de, İsrail ile anlaşma kararı almıştı.

Sudan’ın ardından Fas da 10 Aralık 2020’de İsrail ile anlaşmaya vardığını duyurmuştu. Bu anlaşma ise ABD’nin Fas’a, Batı Sahra konusunda destek vermesi sonrası yapılmıştı.

Mısır ve Ürdün’ün İsrail’le ilişkileri uzun zamandır devam ederken, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı bu yılın mayıs ayında yaptığı açıklamada “İsrail ile normalleşmenin büyük faydaları” olduğunu savunmuştu. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud ayrıca, Suudi Arabistan ile İsrail arasında 2002’den bu yana görüşmelerin devam ettiğini de belirtmişti.

Türkiye ile İsrail’in siyasi ilişkileri ise en düşük düzeyde devam etmesine karşın ekonomik ilişkiler artarak devam ediyor. 2021’in ilk 4 ayında Türkiye’nin İsrail’e ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artış gösterdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *