İngiltere için çalışan Afganların ‘yanlışlıkla’ ifşasına soruşturma

İngiltere için çalışan Afganların ‘yanlışlıkla’ ifşasına soruşturma

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Afganistan’da görev yapan İngiliz birliklerine tercümanlık yapan 250’den fazla Afgana ait verilerin sızmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Bakanlık özür dileyerek işin içinden sıyrıldı!

Ben Wallace, Parlamento’da yaptığı konuşmada “Kızgın olduğumu söylemem az gelir” dedi.
Wallace soruşturma sonucu bir kişinin görevden alındığı söyledi, bu kişinin adını açıklamadı.

İngiltere Savunma Bakanlığı ayrıca konuyu bilgi güvenliğinden sorumlu bağımsız kurum Bilgi Komisyonu Başkanlığına (ICO) taşıdı.

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından kaçarak İngiltere’de sığınma bekleyen tercümanların kimi hâlâ ülkelerinde saklanıyor, bir kısmı ise üçüncü ülkelere gitmeyi başardı.

İngiltere Savunma Bakanlığı özür diledi

Afgan tercümanların isimleri, iletişim bilgileri, hatta bazılarının fotoğrafları, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın paylaştığı bir e-posta’ya yanlışlıkla kopyalandı.

Söz konusu e-posta, Afganistan’dan tahliye edilmeyi bekleyen onlarca kişiye gönderildi. Yazılı bir açıklama yapan İngiltere Savunma Bakanlığı özür diledi.

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin milletvekillerinden eski Savunma Bakan Yardımcısı Johnny Mercer, İngiliz ordusu için çalışan tercümanlara yönelik bu dikkatsizliğin “son derece utanç verici olduğunu” ve tüm bu kişilerin bu gece kendilerine saklanacak yeni bir yer bulmak zorunda kalacağını söyledi.

İngiltere’nin Afgan Yeniden Yerleştirme ve Yardım Politikası’ndan sorumlu biriminin gönderdiği e-postada, tüm tercümanların yerini değiştirmek için çaba gösterildiği belirtiliyor.

Bu birim 15 Ağustos’ta Taliban başkent Kabil’e girdiğinden bu yana tercümanlarla iletişim halinde.

Bu ‘hata’ tercümanların hayatlarına mâl olabilir!

Tercümanlara “yer değiştirmeleri tehlikeliyse ailelerini ve kendilerini riske atmama çağrısı” yapılan e-postadaki tüm detayları, bir süre sonra tercümanlardan biri fark etti.

BBC’ye konuşan bu tercüman, “Bu hata tercümanların hayatlarına mâl olabilir, özellikle hâlâ Afganistan’da olanların. Bazı tercümanlar e-postada birçok kişinin eklenmiş olduğunu fark etmeden mevcut durumlarını, adreslerini yanıt olarak bildirdi. Bu kişilerden bazılarının isim ve fotoğrafları da var üstelik. Bu çok ama çok tehlikeli.”

Bu e-postalardan yaklaşık yarım saat sonra aynı isimlere bir e-posta daha gönderen Savunma Bakanlığı, “Acil – bir önceki e-postayı silin” ifadelerini kullandı. Tercümanları, posta adreslerinin artık takip edilebiliyor olabileceği konusunda uyardı ve adresleri değiştirmeleri istendi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin Savunma Sözcüsü John Healey de tercümanların hayatlarının artık ciddi bir risk altında olduğunu belirterek bu kişilerin acilen İngiltere’ye getirilmesi çağrısı yaptı.
Afganistan’ın çeşitli bölgelerinde gizlenmeye devam eden tercümanların ciddi bir güvenlik kaygısı yaşadığı belirtiliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *