Altındağ’da Suriyelilerin yaşadığı mahallelere yıkım tebligatı

Altındağ’da Suriyelilerin yaşadığı mahallelere yıkım tebligatı

Ağustos ayında Altındağ’da Suriyelilerle yaşanan ve tüm Türkiye’yi etkileyen gerginliğin ardından, AK Partili Altındağ Belediyesi, genellikle Suriyelilerin yaşadığı mahallelerde imarsız binaları yıkmak için tebligat gönderdi. Bölgedeki Suriyelilerin sayısının bu yolla azaltılması amaçlanıyor.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı ve “Küçük Halep” olarak da adlandırılan Altındağ Ulubey’de, imarsız binalara yıkım tebligatı yapılmaya başlandı. Mahallelerdeki ruhsatsız-imarsız binaların tamamında ise Suriyeli göçmenler yaşıyor.

“Bölgedeki gettolaşmanın önlenmesi ve Suriyeli göçmenlerin sayısının azalması” için Altındağ Belediyesi harekete geçti.

Mahallede yıllardır imarsız binaların yıkımı gündeme gelmezken, geçen hafta hak sahiplerine yıkım noktasında tebligatlar yapılmaya başlandı. Yolların genişletilmesi ve imarsız-ruhsatsız yapıların yıkılması gerekçesiyle hak sahiplerine tebligat yapıldı. Binada oturan hak sahibi ve kiracılara bir haftalık süre verildi, binaların boşaltılması istendi.

Battalgazi ve Önder mahallelerinde bulunan ruhsatsız yapıların tamamında Suriyeliler oturuyor. Bu binaların yıkılması durumunda bölgedeki Suriyeli göçmen nüfusunun büyük oranda bölgeden çıkarılmış olacağına dikkat çekiliyor. Bu iki mahalledeki göçmenlerin ise en fazla üçte birinin ruhsatlı yapılarda oturduğu öğrenildi.

Habere göre, Altındağ Belediyesi yetkilileri, binaların yıkımına ilişkin girişimin kendilerine ait olmadığını, bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan gelen talimatla hareket ettikleri bilgisini verdi. Yapılan tebligatların ardından iki mahalledeki bazı binaların yıkımı da gerçekleştirildi. Yıkımın önümüzdeki günlerde de süreceği, Suriyeli göçmenlerin “Küçük Halep” olarak adlandırdıkları bölgeden çıkmaya başladıkları da öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı, Ankara’daki Suriyeliler’in ikâmet kaydının bulunduğu illere gönderilmesini ve yeni göçmenlerin başkente kabul edilmemesi yönünde de karar almıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *