Arabistan’dan çekilen patriotların yerine Yunanistan’dan takviye

Arabistan’dan çekilen patriotların yerine Yunanistan’dan takviye

Geçtiğimiz günlerde, Suudi Arabistan’a vermiş olduğu gelişmiş hava savunma sistemlerini ve Patriot bataryalarını geri çeken ABD’nin Yunanistan’a verdiği patriotlar, Yunanistan ile Suudiler arasındaki anlaşma çerçevesinde Yunanlılar tarafından törenle Suudi Arabistan’a teslim edildi.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Suudi Arabistan’a teslim edilecek güdümlü hava savunma bataryasının gönderilmesi vesilesiyle yapılan törene Savunma Bakanı Nikos Panayotopoulos, Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias ve Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros katıldı.

Yunan Genelkurmay Başkanı Floros, törende yaptığı konuşmada, dünya barışı ve güvenliğine katkıda bulunacağını ileri sürdüğü bu adımı tarihi bir an olarak niteledi.

Suudi Arabistan ve Yunanistan arasında son dönemde düzenlenen ortak askeri tatbikatları da hatırlatan Floros, iki ülke arasındaki iş birliğinin Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’da istikrar ve güvenin sağlanmasına katkıda bulunacağını savundu.

Törene ABD temsilcisi de katıldı

Törene katılanlar arasında Suudi Arabistan, Kuveyt ve ABD’nin Atina’daki diplomatik temsilcileri de yer aldı.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Yunan Savunma Bakanı Nikos Panayotopoulos’un Nisan 2021’de Suudi Arabistan’a yaptığı resmi ziyarette, iki ülke arasında güdümlü hava savunma bataryalarının Suudi Arabistan’a temin edilmesine ilişkin anlaşma imzalanmıştı.

Savunma Bakanı Panagiotopoulos ise iki ülke arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin olarak “Bu çerçevede hava kuvvetlerimize ait bir Patriot savunma sistemi, yakın gelecekte Suudi Arabistan topraklarında konuşlandırılacak ve faaliyete geçecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Dendias ise, Yunanistan’ın, Suudi Arabistan ile diplomatik ve savunma alanındaki iş birliğini güçlendirdiğini belirterek, “Bu ülkemiz için Körfez ülkeleri ile iş birliğimizde büyük bir ilerleme oluşturuyor.” diye konuşmuştu.

Anlaşmanın Detayları

Savunma Sanayi Dergisinden Kamer Kurunç’un aktardığına göre, Suudi Arabistan, Yunan Patriot bataryasının nakliye ve işletme maliyetini karşılayacak ve ek olarak Yunan Patriot sistemlerinin PAC-3 sürümüne yükseltilmesini finanse edecek.

Patriotlar, şu anda Yunan hava savunma kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturuyor. Yunanistan’ın 2003 yılında envanterine kattığı bu sistemler (Patriot PAC III) 170 km radar menziline ve 150 km angajman menziline sahip. Yunanistan toplamda 6 batarya Patriot PAC III kullanıyor.

Yunanistan’da her birinde 6 adet fırlatma aracı bulunan, 6 batarya PATRIOT PAC-3 olduğu biliniyor. Her fırlatma aracında ise 4 füze lançeri mevcut.

Yunan Patriotlarının Yerleşimi

Yunanistan’ın Patriot bataryaları, Adalar Denizi üzerinde genel olarak kuzey ve orta bölgeleri içeren bir kapsama alanına sahip. Patriot bataryalarının birisi İskiri adasında, iki adedi Orta Yunanistan’ın Adalar Denizi kıyılarına bakan tarafında, bir adedi Atina’da, bir adedi Selanik tarafında ve bir adedi de Kavala bölgesindedir.

Suudi Arabistan’ın elinde 24 batarya Patriot hava savunma mevcut ancak bu sistemler çoğunluğu Yemen kaynaklı olan saldırıları önlemekte her ne kadar yüksek oranda başarılı olsa da yeterli olmuyor. Suudi Arabistan’ın Patriot bataryalarının çoğu Yemen sınırında konuşlu.

Patriot bataryaları için geliştirilen en modern füzelerden biri ise PAC-3. İlk seviye Patriot füzelerine nazaran daha pahalı olmasına karşın balistik füzeler ve -gerektiği taktirde- uçaklara karşı daha etkili.

Yunan tarafının Suudi Arabistan’a göndereceği Patriot bataryası için yaklaşık 40 ila 50 Yunan Hava Kuvvetleri personeli görevlendirilmesi bekleniyor. Bataryanın yanında AN/MPQ-53 radarı, AN/MSQ-104 Nişan Kontrol İstasyonu (ECS) ve 2 ila 4 adet füze lançerinin bulunması bekleniyor. Yunanistan, bataryaların yanında füze göndermeyecek. Bu füzelerin maliyet ve tedariki Suudi Arabistan tarafından karşılanacak.

AN/MPQ-53 radarının daha gelişmiş bir versiyon olan AN/MPQ-65’e yükseltileceği de tahmin ediliyor. Ek olarak Yunan Patriot bataryasındaki füze lançerlerinin PAC-3 füzeleriyle uyumlu hale gelebilmesi için modernize edilmesi bekleniyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *