Kabil’den ilk ticari uçuş yapıldı

Kabil’den ilk ticari uçuş yapıldı

Afganistan’ın başkenti Kabil’den İslamabad’a ilk ticari uçuş bugün yapıldırü. Uçuşun Pakistan Havayolları PIA tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Reuters haber ajansının bölgedeki görgü tanıklarının ifadelerine dayandırdığı haberine göre, Taleban’ın iktidara gelmesiyle birlikte başlayan tahliye operasyonlarının ardından kapanan Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’ndan bir yolcu uçağı bu sabah havalandı.

Limandan kalkış yapan uçağın Pakistan Uluslarası Havayolu şirketine ait olduğu ve ülkenin başkenti İslamabad’a gittiği iddia edildi. Bu uçuş ABD ve uluslararası güçlerin tahliye operasyonlarını tamamladığı Ağustos ayının son gününden bu yana Kabil’den yapılan ilk ticari uçuş oldu. Birkaç gün önce de Katar Havayolları’na ait bir yolcu uçağı, yaklaşık 200 kişiyi Kabil’den Doha’ya götürmüş ve bunun da ülkede kalan yabancılar ve seyahat belgeleri bulunan Afganistan vatandaşları olduğu belirtilmişti.

Taleban, halen kapalı olan havalimanının yeniden uçuşlara açılması ve işletilmesi için Türkiye ve Katar’la görüşmeler yürütüyor. Taleban yetkilileri, havalimanının yeniden işlerlik kazanacağını ve seyahat belgesi olan Afgan vatandaşlarının da istedikleri zaman ülke dışına seyahat edebileceklerini açıklamıştı.

Taliban’dan yeni kurallar

Taleban kız öğrenciler için yeni kurallar açıkladı. Buna göre Afganistan’da üniversitelerde kız ve erkek öğrenciler ayrı sınıflarda eğitim alacak ve İslam’a uygun yeni bir kıyafet tarzı oluşturulacak.

Yüksek Öğretim Bakanı Abdul Baqi Haqqani, kadınların eğitim görmelerine izin verileceğini ama bunun erkeklerle yan yana olmayacağını söyledi.

Kadınlar ve kızların Taleban’ın 1996-2001 yıllarındaki iktidarında okul ve üniversitelere gitmelerine izin verilmemişti.

Politika değişikliği Taleban öncesi dönemden önemli oranda farklılık gösteriyor.

Taleban ülkede iktidarı ele geçirmeden önce kadın ve erkekler yan yana eğitim alabiliyorlardı.

Bazıları bu kuralların kadınları eğitimden yoksun bırakacağını belirtiyor çünkü Afganistan’daki üniversitelerde farklı sınıflarda eğitim olması için gerekli kaynak olmadığına dikkat çekiliyor.

Haqqani ise yeteri kadar kadın öğretmenin olduğunu, sorun çıkması durumunda bir alternatif bulunacağını belirtiyor.

Haqqani, perde arkasından erkek bir öğretmenin ders verebileceğini ya da teknolojiden yararlanabileceklerini kaydetti.

Kız ve erkek çocuklar da ilk ve ortaokullarda ayrı sınıflarda eğitim görecekler. Bu, zaten Afganistan’da genel olan bir uygulama.

Haqqani, üniversitelerde öğretilen konuların da değerlendirileceğini söyledi ve Taleban’ın İslam’a, tarihi değerlere uygun ve diğer ülkelerle yarışabilecek bir eğitim istediğini belirtti.

Bu arada Katar Dışişleri Bakanı, Taleban’ın iktidara gelmesinin ardından Kabil’e giden en üst düzey isim oldu.

Katar Dışişleri Sheik Muhammed Başbakan Molla Muhammed Hasan Akhund’la görüştü.

Taleban sözcüsü görüşmede ikili ilişkiler, insani yardım, ekonomik gelişme ve dünyayla iletişim gibi konuların ele alındığını kaydetti.

(VOA News)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *