Rusya ve Belarus “Birlik Devleti” üzerinde anlaştı

Rusya ve Belarus “Birlik Devleti” üzerinde anlaştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 28 maddelik Rusya-Belarus Birlik Devleti programı üzerinde anlaşıldığını duyurdu. Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, “Entegrasyon Belarus ve Rus halkı için karşılıklı çıkar özelliği taşıyor” dedi

Putin ile Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko Kremlin Sarayı’nda yaklaşık 3,5 saatlik görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Putin’den, Birlik Devleti ve doğalgaz açıklaması

Lukaşenko ile Birlik Devleti’nin ekonomik ve sosyal alanlarda entegrasyonu sağlayacak 28 maddelik programı üzerinde konuştuklarını belirten Putin, programın genel olarak iki ülkenin ekonomisinin çeşitli alanlarını birleştirmeye, ortak finans ve enerji piyasaları oluşturmaya, ortak sanayi ve tarım politikaların uygulanmasına yönelik olduğunu ifade etti. Putin, “Bugün 28 maddelik programın tümünün kabul edildiğini memnuniyetle belirtmek isterim.” ifadesini kullandı.

Belarus’un başkenti Minsk’te 10 Eylül’de Birlik Devleti Bakanlar Konseyi toplantısında programın onaylanacağını belirten Putin, daha sonra programın yıl sonuna kadar toplanması planlanan Birlik Devleti Yüksek Konseyi’nde kabul edileceğini kaydetti. Putin ayrıca, Belarus’a sevk edilen doğal gazın gelecek yıl da bu yılın fiyatı gibi 128,5 dolar kalacağını söyledi.

Lukaşenko: Entegrasyon kârlı ve verimli iş birliği için başlatıldı

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Birlik Devleti programının iki ülkenin ekonomi kurumları için eşit şartlar sağladığına dikkati çekerek, Belarus ve Rus şirketler için adil rekabet oluşması gerektiğini, entegrasyonun eşitlik, kârlı ve verimli iş birliği için başlatıldığını vurguladı.

Lukaşenko, “Entegrasyon Belarus ve Rus halkı için kötü bir şey içermiyor, karşılıklı çıkar özelliği taşıyor.” iddiasında bulundu.

Ortak para birimine, Merkez Bankaları izin vermedi

Belarus ve Rusya arasında ortak para birimine geçişin her iki ülkenin merkez bankalarının isteği üzerine gündemden çıkarıldığına işaret eden Lukaşenko, ancak ileride tekrar bu meselenin gündeme alınabileceğini ifade etti.

Birlik Devleti

Birlik Devleti, Rusya Federasyonu ve Belarus Cumhuriyeti arasında kurulmuş devletler üstü oluşumdur. Birlik Devleti Antlaşması’nın 26 Ocak 2000 tarihinde iki ülkenin parlamentoları tarafından onaylanmasının ardından kurulmuştur.

Birlik Devleti, SSCB’nin dağılmasının ardından uzun vadede Rusya ve Belarus’un yeniden birleşmesini öngörüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *