Dışişleri Sözcüsü: Deraa’daki gelişmeleri yakından izliyoruz

Dışişleri Sözcüsü: Deraa’daki gelişmeleri yakından izliyoruz

Esad rejiminin son dönemde Deraa şehrine uyguladığı ablukanın ardından şiddetli saldırıları ve sivil kayıplara ilişkin Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Dreaa’daki gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ettiklerini söyledi.

Suriye’nin Deraa kentindeki rejim saldırılarına bağlantılı bazı iddialar hakkındaki soruya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç yazılı yanıt verdi.

Bilgiç yanıtında, “Rejimin sivilleri hedef alan saldırıları, Deraa/Beled ve çevresini abluka altına alarak göçe zorlaması kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

Bilgiç, rejim ile muhalif gruplar arasında yürütülen arabuluculuk girişimleri sırasında şehri terk etmeye zorlanan çok sayıda sivilin Türkiye’ye kabul edileceği ve bu hususta Türkiye ile anlaşma sağlandığına dair iddiaların ortaya atıldığına tanık olduklarını, bu iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

6 Eylül’de yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasını not ettiklerini ifade eden Bilgiç, “Bu anlaşmanın bu defa kalıcı olmasını ve Deraa halkına yönelik gayriinsani muamelenin sona erdirilmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *