7 yıldır kapalı olan Alman büyükelçiliği Libya’da yeniden açıldı

7 yıldır kapalı olan Alman büyükelçiliği Libya’da yeniden açıldı

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Almanya’nın 7 yıldır kapalı olan Trablus’taki büyükelçiliğini yeniden açtığını duyurdu.

Libya hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, bugün başkent Trablus’a resmi ziyaret düzenleyen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ı kabul etti.

Görüşmede, Libya’daki son siyasi gelişmeler, ülkede yıl sonunda yapılması planlanan seçimler için ilerleme kaydedilmesi imkanı ve seçimlerin önündeki zorluklar ele alındı.

Dibeybe, Maas’ın ziyaret kapsamında, Almanya’nın büyükelçiliğini yeniden açtığını ve Trablus’taki faaliyetlerine döndüğünü duyurdu.

Büyükelçiliğinin yeniden faaliyete geçmesinin “istikrar yolunda bir adım ve bir başka olumlu sonuç” olduğunu kaydeden Libya Başbakanı, “Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın ziyaretinden mutlu oldum ve iki ülke arasında ayrıcalıklı ilişkiler gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Türkiye’de

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanlığına dördüncü kez seçilen Halid el-Mişri’yi ağırladı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Çavuşoğlu, “Bugün #Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanlığına yeniden seçilen Halid Meşri’yi misafir ettik, #Libya’daki gelişmeleri ve seçim sürecini etraflıca ele aldık. Kardeş Libya’ya güçlü desteğimizi sürdürecek, işbirliğimizi her alanda ilerleteceğiz.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *