Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi açılışı

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi açılışı

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakülte ve Yurt Binası, Personel Temin Merkez Binası ile Toplumsal Olaylara Müdahale Eğitim ve Tatbikat Merkezi’nin Açılış Töreni’ne katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş açılış duası etti.

Önceki gün yapılan açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan her alanda köklü değişikliklere gittiklerini belirterek, “Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilatlarının, subay ve astsubayların en kaliteli eğitimi almalarını sağlamak amacıyla binalar başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarını tespit ederek hemen kollarımızı sıvadık.” ifadesini kullandı.

Merkezde neler olacak?

Güvenlik Bilimleri Fakültesinin toplam 180 bin metrekare alana sahip olduğunu aktaran Erdoğan, “En son teknoloji ile donatılmış bu muhteşem tesiste, 2 bin 500 öğrenci kapasiteli 105 adet dershane ve amfi, 500 öğretim üyesi kapasiteli 245 çalışma odası, her biri 500 öğrenci kapasiteli 5 yurt binası, 2 bin 500 kapasiteli 6 adet yemekhane, 5’er adet voleybol, basketbol ve futbol sahaları ile 2 adet tenis kortu bulunmaktadır.” dedi.

Fakültenin yanı sıra iki önemli merkezi daha hizmete alacaklarını vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Toplumsal Olaylara Müdahale Eğitim Merkezi, 1 milyon 322 bin avroya mal olmuştur.

Merkez, 16 bin metrekare açık eğitim ve tatbikat alanı ile 4 bin 200 metrekare kapalı alana sahiptir. Eğitim merkezi içerisinde dershaneler, çok amaçlı seminer salonları, brifing salonu, simülasyon dershanesi ve gözlem terası mevcuttur. Merkezde, eğitim aktiviteleri, tatbikatlar, kriz yönetimi ve toplumsal olaylara müdahale konusunda her türlü çalışma icra edilecektir.”

Açılış duasını Diyanet İşleri Başkanı yaptı

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Fakülte, Temin ve Eğitim Merkezi’nin açılış töreninde Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, duasında şu niyazda bulundu:

“Subaylarımızın yetişmesi için yapmış olduğumuz bu eseri hayırlı, mübarek eyle Allah’ım. Burada yetişecek olan subaylarımızın, astsubaylarımızın vatanımıza, milletimize nice hizmetler yapmalarını nasip eyle Allah’ım. Ya Rabbel alemin, şanlı ordumuzu karada, havada, denizde mansur ve muzaffer eyle Allah’ım. Ordumuzun harici ve dahili düşmanlarımıza karşı mücadelesinde kendilerine yardım eyle Allah’ım. Memleketimizi, milletimizi her türlü kötülüklerden muhafaza eyle Allah’ım.

Ya Rabbel alemin, Kur’an-ı Kerim’de buyuruyorsun ki; “Onlar tuzak kurdular. Allah da tuzak kurdu. Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır.” diyorsun. Bu ayetine sığınarak hainlerin, düşmanların kurmuş oldukları her türlü tuzakları kendi başlarına makus eyle Allah’ım. Birliğimizi, beraberliğimizi daim eyle, bizi birbirimize düşürmek isteyenlere fırsat verme Allah’ım.”

Törene, Jandarma komuta kademesi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanlar katıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *