Bahreyn’in siyonist İsrail’e atadığı büyükelçi çok mutlu!

Bahreyn’in siyonist İsrail’e atadığı büyükelçi çok mutlu!

Siyonist İsrail’le ‘normalleşme’ adı altında anlaşma imzalayan ülkelerden Bahreyn tarafından İsrail’e atanan ilk Büyükelçi Halid el-Celahime, Tel Aviv’e gitti, Twitter hesabından mutluluğunu paylaştı!

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine göre, Bahreyn’in İsrail Büyükelçisi Celahime’nin Tel Aviv’e ulaştığı belirtildi. Haberde, başkent Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanına ulaşan Celahime’nin İsrail Dışişleri Bakanlığı Protokol Dairesi Başkanı Gail Haskell ile bazı İsrailli yetkililer tarafından havaalanında karşılandığı kaydedildi.

İsrail’e atanmasından dolayı memnuniyetini duyurdu!

Celahime sabah saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Tel Aviv’deki görevine bugün resmen başlayacağını duyurmuştu. Celahime, Tel Aviv’e gelişi öncesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bahreyn Krallığı’nın İsrail Devleti’ndeki ilk büyükelçisi olarak görevime başlamak için bugün Tel Aviv’e geleceğimi duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Manama yönetimi, mart ayının sonunda Celahime’nin Tel Aviv’e büyükelçi olarak atandığını duyurmuştu. Celahime ise 29 Mayıs’ta Bahreyn Kralı Hamed Bin İsa Al Halife’nin huzurunda hukuki yeminini yapmıştı. Bahreyn Dışişleri Bakanlığında 2017’den beri Operasyonlar Müdürü olan Celahime, 2009-2013 yıllarında da ülkesinin Washington Büyükelçisi olarak görev yapmıştı.

Tel Aviv yönetimi de ocak ayında Bahreyn’e geçici diplomatik misyon şefi atamıştı. Bugün görevine başlamasıyla birlikte Celahime, Mısır, Ürdün ve BAE büyükelçilerinin ardından Tel Aviv’deki dördüncü Arap büyükelçisi olacak.

İsrail ile Beyaz Saray’da anlaşmışlardı

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalanmıştı.

Sudan Hartum yönetimi de dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın Sudan’ı “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkarması karşılığında 23 Ekim 2020’de İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararı almıştı.

Sudan’ın ardından Fas da 10 Aralık 2020’de İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *