Kendisini cumhurbaşkanı ilan eden Salih: Taliban’ın yönetimi uzun sürmez

Kendisini cumhurbaşkanı ilan eden Salih: Taliban’ın yönetimi uzun sürmez

Eşref Gani’nin ülkeden kaçması sonrası kendisini geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Emrullah Salih, Taliban’ın metotları “halka kabul edilemez geldiği” için ülkeyi yönetmesinin uzun sürmeyeceğini iddia etti.

Pençşir vadisine sığındı

Taliban ülkede yönetimi ele geçirmeden önce Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı olan Emrullah Salih son gelişmelerle ilgili Euronews’e konuştu. Taliban’ın hala kontrolü ele geçiremediği Pencşir Vadisi’nden soruları yanıtlayan Salih, “Taliban’ın yasası olan İslam Emirliği halk için kabul edilemez. Taliban için ülkeyi yönetmek imkansız.” dedi.

Salih, IŞİD’in üstlendiği dün Kabil Havaalanı’nda meydana gelen kanlı intihar saldırılarının arkasında da Taliban’ın olduğunu savundu.

“Ülkeyi neden Cumhurbaşkanı Eşref Gani gibi terk etmediniz?” şeklindeki soru üzerine Salih, “Ben Ahmet Şah Mesud’un bir askeriyim. Onun sözlüğünde ülkenin kötü zamanında kaçmak veya başka ülkeye sığınmak gibi bir şey yok. Eğer kaçmış olsaydım, fiziksel olarak hayatta olabilirdim ama dünyanın herhangi bir köşesine ulaşır ulaşmaz ruhen anında ölürdüm.” dedi.

“ABD, yüzünden Taliban mahkumlarını bıraktık”

Afganistan’da devrik hükümetin Taliban mahkumlarını serbest bırakması konusunda ABD’nin baskısını eleştiren Salih, “Ben de kusursuz bir insan değilim, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı olarak bu kararı veto edemezdim. Maalesef ABD hiç de diplomatik olmayan ve yanlış bir şekilde bizden mahkumların serbest bırakılmasını, aksi takdirde ekonomik, askeri ve silah yardımının kesileceği tehdidinde bulundu. Biz bunları bırakırsak dönüp bize karşı savaşacaklarını söylemiştik.” dedi.

Salih, iki üç gün önceden Taliban’ın Kabil Havaalanı’nda bir dizi bombalama eylemi gerçekleştirmek istediğini bildiklerini iddia ederek, “IŞİD’in bu saldırıları yaptığı dünyaya yayılıyor ancak bu saldırıların ardından Taliban var.” dedi.

Salih ayrıca, Pakistan’ı ülke için “vekil grup” olarak adlandırdığı Taliban’a emir vermekle suçladı.

Salih, “Taliban’ın ne dış ne de iç meşruiyeti var ve yakında Pencşir yanı sıra onlara karşı direnişin artmasıyla birlikte derin bir askeri kriz ile karşı karşıya kalacaklar.” dedi.

Avrupa’yı direnişe destek vermeye çağırdı

Emrullah Salih, AB’nin ahlaki sorumluluğunu üstlenip Afgan Ulusal Direnişine siyasi olarak destek vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *