Kabil’de havaalanı bölgesinde patlama

Kabil’de havaalanı bölgesinde patlama

Afganistan’ın başkenti Kabil’de, havalimanının bulunduğu bölgede patlama meydana geldi, en az 13 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kabil’de, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın dışında patlama oldu. Bir Taliban yetkilisi, Reuters’a yaptığı açıklamada en az 13 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. ABD’li bir yetkili de patlamanın nedeninin ilk raporlara göre bir intihar saldırısı olduğunu söyledi.

MSB’den ilk açıklama

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur.” denildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı: Temas halindeyiz

İngiltere Savunma Bakanlığının Twitter’dan yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kabil’de neler olduğunu ve bunun devam eden tahliye çabalarına etkisini belirlemek için acilen çalışıyoruz. Öncelikli endişemiz, personelimizin, İngiliz vatandaşlarının ve Afganistan vatandaşlarının güvenliği olmaya devam ediyor. Bu olaya acil yanıt vermek için ABD ve diğer NATO müttefiklerimizle operasyonel düzeyde yakın temas halindeyiz.”

Rusya: İki askerimiz öldü

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kabil Havalimanı dışındaki intihar saldırısında en az 2 kişinin öldüğünü ve 15 kişinin yaralandığını söyledi.

En az 3 ABD askeri yaralandı

Amerikan medyasına açıklamada bulunan ABD’li yetkililer, bombalı saldırı sonucu meydana geldiği ileri sürülen patlamalarda en az 3 ABD askerinin yaralandığını bildirdi.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer bu sayının artabileceğinin altını çizdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) patlamaları teyit ederken, kayıp sayısının henüz belirsiz olduğunu kaydetti.

Kabil Havalimanı’nda tahliye yoğunluğu

Afganistan’dan ayrılmak isteyen çok sayıda kişi ülkeden başkentteki havalimanının etrafında bekleyişini sürdürüyor.

İtalyan uçağına ateş açıldı

Bugün ayrıca, Kabil’den kalkış yapan İtalya’ya ait bir askeri uçağa ateş açıldığı bildirildi. Reuters’ın İtalyan güvenlik kaynağına dayandırdığı haberine göre, söz konusu uçak, açılan ateşte zarar görmedi.

Sky 24’e konuşan bir İtalyan gazeteci, yaklaşık 100 Afgan sivili taşıyan uçağa kalkıştan dakikalar sonra ateş açıldığını aktardı.

İstihbarat: Ateş, uçağa açılmadı

Öte yandan hükümet kaynakları, istihbarat raporlarına dayandırdıkları bilgiye göre, Afgan güçlerinin havalimanındaki kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtığını, uçağın hedef alınmadığını aktardı.

Taliban’ın Kabil’de kontrolü ele geçirmesinin ardından çok sayıda kişi ülkeden ayrılmak üzere başkentteki havalimanına yönelmiş durumda.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *