Siyonist ordusu dün gece Gazze’ye saldırdı

Siyonist ordusu dün gece Gazze’ye saldırdı

Siyonist İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Şati mülteci kampını vurdu. İsrail Savunma Bakanı, dün sınırdaki gösteriler esnasında bir İsrail askerinin vurulmasına karşılık vereceklerini söylemişti.

Gazze-İsrail sınırında toplanan yüzlerce Filistinlinin düzenlediği gösterilerin ardından bölgede İsrail öfke kustu. İsrail ordusu abluka altındaki Gazze sınırına takviye birlikler gönderdiğini açıklarken, Filistinli direniş grupların alarm durumuna geçtiği öğrenildi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın dün sınırdaki gösteriler esnasında bir İsrail askerinin vurulmasına karşılık vereceklerini açıklamasından birkaç saat sonra İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi.

Bölgedeki AA muhabirinin aktardığına göre, saldırının ardından Gazze’deki birkaç farklı noktada patlama meydana geldi.

Filistin medyasına göre ise vurulan yerlerin arasında Gazze’nin orta bölgelerindeki Nuseyrat bölgesi ile sahil bölgesindeki Şati Mülteci Kampı’nın olduğu belirtildi.

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan açıklamada, dün Gazze sınırındaki gösterilerde İsrail tarafına açılan ateşte sınır polisine bağlı bir askerinin yaralanmasına karşılık olarak Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait 4 hedefin savaş uçaklarıyla vurulduğu belirtildi.

Gazze Şeridi’nin üzerinde yaklaşık iki saattir aralıksız uçan İsrail insansız hava araçlarının sesi bölgenin tamamında duyulmaya devam ediyor.

Dünkü gösteriler

Dün akşam saatlerinde Mescid-i Aksa’nın 1969’da fanatik bir Yahudi tarafından yakılmasının 52’nci yılı dolayısıyla abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen gösterilerde 41 Filistinli ile bir İsrail askeri yaralandı.

Avustralya asıllı fanatik Yahudi Dennis Michael Rohan, 21 Ağustos 1969’da Mescid-i Aksa’ya girerek Kıble Camisi’nin mihrabı ve 1000 yıllık Selahaddin minberini yakmıştı.

Filistinli grupların çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nin doğu sınırında, Mescid-i Aksa’nın yakılmasının 52’nci yılı nedeniyle İsrail’i protesto etti. İsrail askerleri, Filistinlilere gerçek mermi ve gaz bombalarıyla müdahale etti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, müdahale sırasında 22’si çocuk, 41 Filistinli’nin yaralandığı belirtildi. Yaralılardan 2’sinin durumunun ağır olduğu, bunlardan birinin başından yaralanan 13 yaşındaki bir çocuk olduğu öğrenildi. Yaralılar arasında Ürdün’ün “el-Memleke” kanalında kameraman olarak görev yapan Asım Şehade’nin de bulunduğu ve Şehade’nin yüzünden yaralandığı aktarıldı.

Protestolar sırasında bir Filistinli, İsrail askerlerinin mevzisinden içeriye ateş etti, bir İsrail askeri ağır yaralandı. Filistinli göstericilerin bir İsrail askerinin silahını aldığı da kameralara yansıdı.

İsrail ordusu, 19 Ağustos’ta Gazze sınırındaki güçlerini artırma kararı almıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *