İngiltere’de günün tartışması “Bakan neden tatilde?”

İngiltere’de günün tartışması “Bakan neden tatilde?”

İngiltere’de muhalefet, Yunanistan’da tatilde olan ve çevirmenlerin Afganistan’dan kaçmasına yardım etmesi için gerekli telefon görüşmelerini yapmamakla suçladıkları Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın istifasını istiyor.

Afganistan’daki krize yönelik yaklaşımı nedeniyle eleştirilen İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın istifası isteniyor. Raab, Taliban Kabil’i ele geçirmeden önce Afgan mevkidaşını araması tavsiye edilmesine rağmen telefon görüşmesini yapmamakla suçlanıyor.

BBC’nin haberine göre, İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Afganistan’da İngiliz askerlere tercümanlık yapan kişilerin güvenliğinin sağlanması ve tahliye edilmesi için Raab’ın doğrudan Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar’ı aramasını istedi.

Aramayı doğrudan Raab’ın yapmasının önemli olduğu söylenmesine rağmen, o sırada Yunanistan’ın Girit adasında tatil yapan Raab’a ulaşılamadı. Bu nedenle Raab’ın yardımcısı Hanif Atmar’la görüşmek istedi. Afganistan Dışişleri Bakanlığı ise bakan yardımcısı ile telefon görüşmesini kabul etmeyerek ertesi güne attı.

İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesi, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın “görüşmenin gerçekleşmediğini” teyit ettiğini aktardı.

Dominic Raab ise “önceliğinin” Kabil Havalimanı olduğunu, bu nedenle telefon görüşmesini kendisinden alt düzeyde bir hükümet yetkilisinin yapmasını istediğini söyledi.

Bakan, istifa çağrılarını reddetti

İstifa çağrılarını reddeden Rabb, Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar ile görüşmenin, “ülkede durumun giderek kötüleşmesi nedeniyle yapılamadığını” belirtti.

Ancak Taliban’ın Kabil’i kuşattığı gün Girit’te kumsalda güneşlendiği öne sürülen Raab’ın istifa etmesi için baskılar yoğunlaşıyor.

Kabine üyeleri, istifa etmeyi reddeden Raab’ın arkasında duruyor ancak iktidardaki Muhafazakar Parti’nin bazı milletvekilleri de Raab’ı eleştiriyor.

Muhalefetten 18 soru

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, Raab’dan acilen 18 soruya yanıt vermesini istedi. Sorular, Raab’ın tatiline ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Afganistan krizini yönetmesine odaklanıyor.

Muhalefet, Raab’ın ne zaman ülkeden ayrıldığı, görevinden ne zaman izin aldığı ve Afganistan’daki durumun kötüleşmesi sonrası izin almasının uygun olup olmadığıyla ilgili bir tavsiye alıp almadığı sorularını yöneltti.

İşçi Partisi, Raab’a, Başbakan Boris Johnson ile konuşup konuşmadığını, Johnson’ın Raab’a gerekli izni verip vermediğini de sordu.

İşçi Partisi Dışişleri Sözcüsü Lisa Nandy, “Zamanımızın en büyük dışişleri krizinin ortasında tatile çıkmak, hükümet için liderlik açısından affedilmez bir başarısızlığı” dedi.

‘Ekiple sürekli irtibat halindeyiz’

Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise hafta başında yaptığı açıklamada, kriz sırasında COBRA olarak tanımlanan acil güvenlik toplantısına katıldığını, yabancı mevkidaşlarıyla görüştüğünü savundu. Raab, Londra’daki ekibiyle sürekli olarak irtibat halinde olduğunu da ekledi.

Dominic Raab’ı destekleyenlerden Sağlık Bakanı Sajid Javid, Raab’ın “şimdiye kadar çalıştığı en profesyonel ve etkili bakanlardan biri olduğunu” kaydetti.

Savunma Bakanlığı’nda Silahlı Kuvvetler’den sorumlu bakan yardımcısı James Heappey, BBC Radyosu’na yaptığı açıklamada, söz konusu telefon görüşmesinin neden yapılamadığını bilmediğini söyledi ve ekledi: “Hiçbir telefon görüşmesi Afgan hükümetinin çöküşünü ve hava kurtarma operasyonunun hızını değiştiremezdi.” Heappey, Perşembe günü Kabil’den 963 kişinin tahliye edildiğini söyledi.

G7 toplantısını yönetti

Perşembe günkü G7 Dışişleri Bakanları toplantısını yöneten Raab, Kabil’den savunmasız kişilerin tahliye edilmesine yönelik çabaların sürdüğünü belirtti.

Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından İngiltere Parlamentosu’nda Başbakan Boris Johnson ve hükümet sert şekilde eleştirilmişti.

İngiliz gazeteleri de, milletvekillerinin Taliban yönetimi altına giren Afganistan’da hazırlıksız yakalandığı gerekçesiyle İngiltere’nin “küçük düştüğünü” düşündüklerini ve bu nedenle Başbakan Johnson’a öfkeli olduklarını yazdı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *