Siyonist İsrail ordusunda büyük yolsuzluk

Siyonist İsrail ordusunda büyük yolsuzluk

İsrail merkezli bir ekonomi gazetesi, İsrail ordusundaki iki eski generalin, askeri teşkilat içinde milyarlarca dolar tutarında yolsuzluk yapıldığına dair suçlamalarını yayımladı.

Haberde, General Yakub Orr ve General Yitzhak Barik’in, suçlamalara yönelik kanıtları görmezden gelen, eski Başbakan Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Devlet Denetçisi Matanyahu Englman’a yönelik suçlamalar da yer aldı.

Daha önce Devlet Denetleme Ofisi’nde Güvenlik Departmanı Müdürü olarak görev yapan Orgeneral Orr ve orduda Askeri Şikayetler Departmanı Müdürü olan Orgeneral Barik, “ellerinde, ordu içinde milyarca dolar tutarında olduğu tahmin edilen büyük yolsuzlukları kanıtlayacak rahatsız edici belgeler olduğunu” söylediler. Orr ve Barik, Tel Aviv’deki 103 FM adlı radyo kanalına yaptıkları açıklamalarda gözlemci Englman’a gittiklerini ve kendisine bilgi verdiklerini belirttiler. Englman’ın kendileriyle buluşmak için iki hafta sonrasına tarih verdiğini ancak daha sonra bundan vazgeçerek konuyla ilgili yazılı bir mesaj istediğini aktardılar. Bunu bir kaçınma girişimi olarak değerlendiren iki general, söz konusu isteği reddettiklerini ve halka başvurmaya kadar verdiklerini vurguladılar.

General Barik açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İsrail ordusu yavaş yavaş, kişisel amaçlarına ulaşmak için çalışan farklı grupların elinde bir araca dönüştü. Birçok kıdemli ordu subayı, terhis edildikten sonra orduya ekipman satan özel şirketler için bir eleman, temsilci veya lobici olarak çalışıyor. Terhis edilmelerinden hemen önce ordudaki astları olan subaylarla lobi faaliyetleri yapıyorlar. Bu istisnai bir durum değil. Aksine son derece yaygın.”

Aynı bağlamda, ekonomi gazetesi The Marker’ın Genel Yayın Yönetmeni Guy Rolnik de dün yayınladığı haftalık makalesinde, İsrail ordusunun yüksek komuta heyetini ve yüzlerce kişiyi istihdam eden dev lobi departmanını, İsrail ordusunun devlet hazinesinden çaldığı on milyarlarca şekeli geriye dönük olarak aklamaya çalışmakla, kısa yoldan emekli olmak ve ordudan emekli olanlara gelecekte maaş ödenmesini sağlamak için yasal bir yol inşa etmekle suçladı.

Rolnik, Savunma Bakanlığı’na ve orduya atıfta bulunarak, eski Genelkurmay Başkanı olan Güvenlik Bakanı Benny Gantz’ın, devletin yüksek vergi geliri sayesinde aldığı güvenlik bütçesindeki büyük artışlara rağmen vergi mükellefinden aldığı her şekeli, daimi hizmette bulunan kıdemli subaylara, İsrail ordusundan emekli olanlara, ofislerde oturanlara, “Hekriah” (Tel Aviv’deki Savunma ve Savunma Bakanlığı’nın genel merkezi) sakinlerine ve Tel Aviv’deki Kaplan Caddesi’nde ikamet eden İsrail’deki en büyük bağışçıyla bağlantılı tüm zengin insanlara vermeyi tercih ettiğini kaydetti.

Rolnik, emeklilere ödenek artışının özel bir bütçe ayrılmadan gizlice yapıldığını, en tehlikelisinin ise bunun kanuna aykırı olarak gerçekleşmesi olduğunu ifade etti. Rolnik, makalesinde şu ifadelere yer verdi:

“Para, Güvenlik Bakanlığı’na yakın kişilerin maslahatı için devlet hazinesinden çalındı. Hırsızlığın yılda bir milyar şekelden fazla olduğu tahmin ediliyor.”

Rolnik, güvenlik bütçesindeki ortalama emeklilik paketinin her emekli için 8 milyon şekel olduğunu söyledi. Ayrıca bu rakamın, sivillerin emeklilik paketinin beş katına eşit olduğuna dikkat çekti. Rolnik, Savunma Bakanlığı’nın onlarca yıldır gizlice ve şeffaflıktan yoksun bir şekilde “Genelkurmay Başkanı Artışları” adı altında yıllık bir milyar şekelden fazla ek ödeme yaptığını, İsrail ordusundan emekli olanların yüzde 98’inin bundan yararlandığını kaydetti.

(Şarku’l Avsat)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *