İsrail istihbaratından Mısır’a ziyaret

İsrail istihbaratından Mısır’a ziyaret

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi yeni Başkanı Eyal Hulata, daha göreve başlamadan Mısır’a gerçekleştirdiği kısa ziyarette İstihbarat Şefi Abbas Kamil ile bir araya geldi.

Siyonist İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, görevine resmi olarak 15 Ağustos’ta başlayacak olan Hulata, başkent Kahire’de Kamil ile bir araya geldi.

Haberde, Hulata’nın Kamil’le gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin ayrıntı verilmedi.

Mısır ve Tel Aviv yönetimlerinden de konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, 11 Temmuz’da Hulata’yı Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığına tayin etmişti.

İsrail, Harem-i İbrahim Camisi’ne asansör inşasına başladı

İsrail Savunma Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Savunma Bakanı’nın (Benny Gantz) kararına istinaden, Harem-i İbrahim’e ulaşımı kolaylaştırmak için dün çalışmalara başlandı.” ifadesine yer verildi.

Savunma Bakanlığı Mühendislik ve İnşaat Dairesi tarafından yürütülecek çalışmaların, yaklaşık 6 ay sürmesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, çalışmanın “otoparktan Harem-i İbrahim’in avlusuna bir erişim yolunun ve tüm inançlardan ibadet için gelenlerin alana ulaşmasını sağlayan bir asansörün inşasını içerdiği” aktarıldı.

Filistinliler geçen aylarda camiye asansör inşa edilmesi planına itirazlarını dile getirmişti.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi Temmuz 2017’de Harem-i İbrahim Camisi’ni ve El-Halil’deki Eski Şehir’i Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmişti.

Filistinliler, asansör inşa etme kararının, korunması gereken bir miras olan caminin tarihi kimliğini değiştirdiği için Birleşmiş Milletler kararlarının ihlali anlamına geldiğini savunuyor.

Eski İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, Mayıs 2020’de Harem-i İbrahim’in geliştirilmesi projesi kapsamında vakıf arazilerine el konulması projesini nihai olarak onaylamıştı.

Caminin altında peygamber kabirleri bulunuyor

Müslümanlara göre Harem-i İbrahim Camisi, Mekke’deki Mescid-i Haram, Medine’deki Mescid-i Nebevi ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan sonra en kutsal dördüncü cami kabul ediliyor.

Caminin altında yer alan Hazreti İbrahim ve eşi Hazreti Sare’nin kabirlerinin yanı sıra Hazreti İshak, Hazreti Yakup, Hazreti Yusuf ve eşlerinin mezarlarının bulunduğuna inanılan mağara, İsrail tarafından “Ata Babalar (Machpelah)” olarak isimlendiriliyor. Harem-i İbrahim, bu nedenle sık sık Yahudilerin baskınlarına uğruyor.

Hazreti İshak ve eşinin bulunduğu kabirler, Müslümanlara ayrılan kısımda kalırken diğerleri ise Yahudilere ayrılan ve sinagoga çevrilen bölümlerde bırakılmış durumda.

Harem-i İbrahim Camisi, Baruch Goldstein adlı fanatik bir Yahudi’nin 25 Şubat 1994’te 29 Müslüman’ı öldürdüğü katliamın ardından kapatılmış ve yeniden açıldığında çoğu Yahudilere tahsis edilecek şekilde ikiye bölünmüştü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *