Perinçek, ‘Dünya İslami Uyanış Kurultayı’nda ne anlattı?

Perinçek, ‘Dünya İslami Uyanış Kurultayı’nda ne anlattı?

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen toplantıya, arkasında bir Atatürk resmi ile katılan Vatan Partisi genel başkanı Perinçek, Avrasya’nın yükselmekte Atlantik’in çökmekte olduğunu savundu, Afganistan’a ‘sıcak’ mesajlar yolladı!

Afganistan her yerde gündem

Batı ittifakının büyük bir yenilgi ile 20 yılın ardından Afganistan’dan ayrılmasının ardından, Taliban’ın, ABD’nin yerelde destekliği Afgan hükümetine karşı kazandığı başarılar da dünya gündemini meşgul ediyor. Tüm dünya yeni dönemde Afganistan ile ilişkilerini Taliban üzerinden yeniden nasıl düzenleyeceği konusuna kafa yormakta.

Bu bağlamda İran’da, ‘İslami’ vurgulu bir toplantı düzenlendi. 22 Temmuz’da online gerçekleştirilen toplantının üst başlığı ‘İslami Uyanış Kurultayı’, alt başlığı ise ‘Afganistan’da Sürdürülebilir Barış ve Güvenlik’ oldu.

Türkiye’nin de, ABD ile yürüttüğü görüşmeler, Kabil havaalanının güvenliğinin ve işletilmesinin sağlanması konusunda devam ediyor. Türkiye, anlaşma sağlandığı takdirde, 2001’de NATO ve ABD ile birlikte girdiği Afganistan’da kalmaya devam edecek. Bu bağlamda Afgan halkına ve Taliban’a gönderilecek sıcak mesajlar büyük önem taşıyor.

İran’ın başkenti Tahran’da yapılan “Afganistan’da, Sürdürülebilir Barış ve Güvenlik” toplantısına Türkiye’den katılan isim, Avrasyacı ve Kemalist görüşleri ile tanınan Doğu Perinçek oldu. Perinçek konuşmasında, “Afganistan halkının Amerikan emperyalizmine karşı, NATO müdahalelerine karşı, NATO tertiplerine karşı bundan sonra yürüteceği mücadelede emin olun Türk devleti, Türk milleti ve en başta Vatan Partisi sizinle birlikte olmaktadır ve size teşekkür borçluyuz. Amerika’ya kahramanca direndiniz başınızı dik tutunuz, size sonuna kadar güveniyoruz” dedi.

Perinçek aynı zamanda “Asya uygarlığı”na da övgülerde bulunarak, “Asya uygarlığı hegemonyacılığa, zorbalığa, baskıya, sömürüye dünya çapında son verecek uygarlıktır” iddiasında bulundu.

Toplantıya kimler katıldı?

Sputnik’in aktardığına göre, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, İran İslam Cumhuriyeti, Pakistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Irak ve Hindistan gibi ülkelerin katılım sağladığı ‘Afganistan’da Sürdürülebilir Barış ve Güvenlik’ başlığı ile toplanan Dünya İslami Uyanış Kurultayı konferansında Türkiye’yi Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek temsil etti.

Zirve’nin açılış konuşmasını İran İslam Devrimi Rehberi Dış ilişkiler başdanışmanı ve Dünya İslami Uyanış Kurultayı Genel sekreteri Dr. Ali Ekber Velayeti yaptı. Velayeti, İran İslam Cumhuriyeti’nin barış, güvenlik ve kalkınma yolunda Afganistan ulusuna verdiği desteği vurguladı.

‘Biz; Türkiye’de NATO’ya karşıyız’

Türk milletinin Amerikan emperyalizmi ile savaştığını öne süren Perinçek, “Biz Vatan Partisi olarak Türkiye’de NATO’ya karşıyız. NATO üslerinin tamamen Türkiye’den temizlenmesi için 60 yıldır mücadele etmekteyiz. Ve Türkiye bugün bu yolda çok önemli adımlar atmaktadır. Türk milleti Amerikan emperyalizmine karşı dünya halkları içinde en ön sıradadır. Türk milleti Amerikan emperyalizmi ile savaşmaktadır. Türk ordusu Amerika emperyalizmi ile savaşmaktadır ve 2015 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri Amerikan emperyalizminin üzerimize sürdüğü PKK bölücü örgütüne karşı Fetullah terör örgütüne karşı büyük başarılar kazanmıştır” dedi ve şöyle devam etti:

“Aynı zamanda Türk ordusu ABD’nin Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’nin kuzeyinde İsrail ile birlikte kurduğu Amerika-İsrail koridorunu yarıp geçmiştir. Dolayısıyla biz de Türk milleti olarak, Türk ordusu olarak ve Türk devleti olarak hem bölge halklarının hem de Afganistan halkının mücadelesine Türkiye’den kardeş dayanışmasını ve desteğini gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz.”

Perinçek’ten Afganistan’a ‘sıcak’ mesajlar!

Afganistan halkının Amerika’ya karşı kahramanca direndiğini dile getiren Perinçek, “Afganistan halkının Amerikan emperyalizmine karşı, NATO müdahalelerine karşı, NATO tertiplerine karşı bundan sonra yürüteceği mücadelede emin olun Türk devleti, Türk milleti ve en başta Vatan Partisi sizinle birlikte olmaktadır ve size teşekkür borçluyuz. Amerika’ya kahramanca direndiniz başınızı dik tutunuz, size sonuna kadar güveniyoruz” dedi.

Bölge ülkelerinin işbirliğine dikkat çeken Perinçek, “İran ve Türkiye başta olmak üzere bütün bölge ülkelerinin birliği, Orta Asya devletlerinin birliği, Pakistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan gibi diğer bütün Asya’nın önemli ülkelerinin birlikte hareket etmesi, Amerikan emperyalizminin planlarını bozmaktadır ve bundan sonra da bozacaktır. O bakımdan biz bölge ülkelerinin ve bütün Asya ülkelerinin ve halklarının, ekonomide, kültürde ve siyasette birliğinden yanayız. Bu birliğin daha da güçlenmesi daha ileri adımlar atması ve daha iyi biçimlerde hayata geçmesi için mücadelede sonuna kadar varız” diye konuştu.

Atlantik çağı bitti, Asya çağı başladı iddiası

“İnsanlık Asya çağına girmiştir” iddiasında bulunan Perinçek, “Atlantik çağının sonuna geldik. Atlantik’in merkezinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri çöküş dönemine girmektedir. Amerikan emperyalizminin artık dünyada Asya’da ve Afganistan’da elinden gelen yapabileceği tertip, baskı, zulüm, zorbalık, hıyanet bunların sonu gelmiştir. Yapabileceği fazla bir şey yoktur.

‘Asya uygarlığı’na övgüler!

Şimdi yeniden Asya’dan bir uygarlık yükseliyor. Asya uygarlığı paylaşmacıdır. Asya uygarlığı insanlığa kardeşlik getirecektir. Asya uygarlığı kamucudur, toplumcudur. Asya uygarlığı barıştan yanadır ve Asya uygarlığı hegemonyacılığa, zorbalığa, baskıya, sömürüye dünya çapında son verecek uygarlıktır.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *