Eski başkan Bush: Afganistan’dan çekilmek hata

Eski başkan Bush:  Afganistan’dan çekilmek hata

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski Başkanı George W. Bush, Alman kanalına konuştu, Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin hata olduğunu söyleyerek sivillerin Taliban’ın eline terkedildiğini savundu.

Alman Deutche Welle televizyonuna konuşan Bush “Afgan kadınları ve kızları tarifsiz fenalıklara maruz kalacak. Bu bir hata” ifadelerini kullandı ve Amerikan birliklerinin çekilmesinin Afgan halkını “gaddar insanlar”ın katliamına terkedileceğini ve bunun yüreğini parçaladığını kaydetti.

George W. Bush 11 Eylül saldırılarının sorumlularının bulunup cezalandırılması amacıyla 7 Ekim 2001’de terörizme karşı küresel savaş başlatmış, hava bombardımanının ardından kara birliklerini ülkeye göndererek Afganistan’ın işgalini başlatmıştı.

Taliban: Pakistan sınırındaki geçiş noktasında kontrolü ele geçirdik

Amerikan askerlerinin geri çekilmesine az bir süre kala Taliban bölgedeki ilerleyişini sürdürdüğü haberleri geliyor. Ülkenin kuzeyindeki bazı kilit sınır kentlerinde kontrolü eline geçiren Taliban en son olarak Afganistan’ın güney komşusu Pakistan sınırındaki kontrol noktalarını ele geçirdiklerini duyurdu.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid’in bu kazanımla Afganistan’ın Boldak ve Pakistan’ın Çaman kentleri arasındaki karayolunda ve Kandahar’daki gümrük kapılarında kontrolü ele geçirdiklerini açıkladı.

Boldak’ın düştüğü bilgisi Afgan yetkililerince henüz doğrulanmadı.

Afgan hükümetinin verilerine göre Pakistan’ı Afganistan üzerinden İran ve Orta Asya ülkelerine bağlayan Boldak-Çaman karayolundan günde 900 kamyon geçiyor.

Taliban hangi sınır kentlerinde kontrolü ele geçirdi?

Afganistan Ticaret ve yatırım Odası Başkanı Şeikullah Attai’nin verdiği bilgiye göre Taliban son haftalarda İran sınırındaki İslam Kala kenti ve Abu Naser Farahi sınır kapısı Türkmenistan sınırındaki Turgundi, Tacikistan sınırındaki Shirkan Bandar kentlerinde kontrolü sağladı.

Taliban’ın sınır kapılarında kontrolü elinde tutarak Afgan hazinesine gidecek gelirlere el koyma ve kendi hazinesini güçlendirme peşinde olduğunun altını çizen yetkili, Taliban’ın eline geçtikten sonra bu kapılardaki ticaret hacmiyle ilgili bilgi toplayamadıklarını ve bu gelirin Taliban’a gitmeye başladığını da sözlerine ekledi.

(Euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *