Erdoğan’dan İsrail cumhurbaşkanına tebrik

Erdoğan’dan İsrail cumhurbaşkanına tebrik

Siyonist İsrail’in yeni seçilen cumhurbaşkanı Herzog ile telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail cumhurbaşkanını tebrik etti, ortak çıkarlar vurgusu yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Herzog’u göreve başlaması dolayısıyla tebrik etti. Türkiye-İsrail ilişkilerinin, Orta Doğu’nun güvenliği ve istikrarı bakımından büyük önem taşıdığını vurgulayan Erdoğan, iki ülke arasında enerji, turizm ve teknoloji başta olmak üzere muhtelif alanlarda yüksek bir iş birliği potansiyeli olduğunu ifade etti.

Tüm görüş ayrılıklarına rağmen

Erdoğan, ikili ticaretin salgına rağmen arttığını, bu potansiyelden faydalanmanın ortak çıkar olduğunu dile getirdi.

Tüm görüş ayrılıklarına rağmen temas ve diyaloğun sürdürülmesine önem verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin-İsrail ihtilafının, BM kararları çerçevesinde, iki devletli, kalıcı ve kapsamlı şekilde çözüme kavuşturulmasının uluslararası camianın beklentisi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin-İsrail ihtilafının çözümünde atılacak olumlu adımların, Türkiye-İsrail ilişkilerinin müspet mecrada seyretmesine de katkı sağlayacağını dile getirdi.

Erdoğan’ın Twitter mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Herzog ile görüşmesinde ikili ve bölgesel meseleleri ele aldıklarını belirtti.

Görüşmede, iki ülke arasında birçok alanda yüksek iş birliği potansiyeli olduğunu vurguladıklarını belirten Erdoğan, “Tüm görüş ayrılıklarına rağmen İsrail ile temas ve diyaloğun sürmesine büyük önem veriyor; Filistin-İsrail ihtilafında olumlu adımlar atılmasının, ilişkilerimizin müspet mecrada seyretmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Herzog: Türkiye-İsrail ilişkileri çok önemli

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için diyalogun sürdürülmesi noktasında mutabık kaldıklarını belirtti.

Erdoğan ile yaptıkları telefon görüşmesi hakkında Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Herzog, Erdoğan’ın kendisini İsrail’in yeni cumhurbaşkanı olması dolayısıyla tebrik ettiğini aktardı.

Görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkilerinin Orta Doğu’nun güvenliği ve istikrarı için büyük öneme sahip olduğuna vurgu yaptıklarına işaret eden Herzog, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için diyalogun sürdürülmesi konusunda mutabık kaldık.” ifadesini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

 • Ş.Hüseyinoğlu
  13 Temmuz 2021, 09:40

  – Eyy Sisi…

  – Efendim biliyorsunuz şu an Sisi cuntasıyla barışma sürecindeyiz.

  – Ne diyordum, ha evet, ey sisi dağları kaplamış olan bulutlar…

  – Alakasız oldu efendim fakat yine de virajı iyi aldınız.

  – Viraj almak, konjonktüre göre keskin dönüşler yapmak bizim işimiz danışman.

  – Haklısınız efendim, hızınıza yetişene aşkolsun.

  – Eyy İsrail…

  – Efendim van minut. İsrail’le yeniden barış yapıyoruz ya, daha dün yeni başkatilleriyle görüştünüz, göreve gelmesi sebebiyle tebrik ettiniz. Ha aslında gerçekte hiç küsmemiştik, gemilerimiz durmadan, füze, bomba ve savaş araçları yapımı için demir-çelik ve onlar için mazot taşıyor bu önemli ticari partnerimize.

  – Nerede kalmıştık. Ha, ey İsrailoğulları diye başlayan birçok ayet vardır Kur’an’da. Virajı çok mu keskin aldık danışman?

  REPLY