25 milyarder, yıllık görüşme için bir araya geldi

25 milyarder, yıllık görüşme için bir araya geldi

Dünyanın en zengin 25 ismi ABD’de, Güneş Vadisi isimli büyük bir tesiste düzenlenen ‘yaz kampı’nda bir araya geldi. Katılımcıların karşılıklı fikir alışverişi ve konuşmalar yaptığı kamp 37. kez düzenlendi ve iki gün sürdü.

Küçük buluşma sayılabilecek 2 günlük yaz kampı ABD’nin Idaho eyaletinde Sun Valley (Güneş Vadisi) bölgesinde düzenlendi. Kamp boyunca çeşitli görüşmeler yapılırken, kapanış konuşmasını Warren Buffett yaptı. Kampa katılan isimlerden biri de CIA direktörü Bill Burns oldu.

Yeniçağ’ın aktardığına göre, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Apple’ın CEO’su Tim Cook bu yılki katılımcılar arasındaydı. Etkinliğe katılan diğer bazı isimler, New York’un eski belediye başkanı ve milyarder iş insanı Mike Bloomberg, Pay-Pal’ın kurucusu milyarder Max Levchin, Disney’in Yönetim Kurulu Başkanı Bob Iger, Nike’ın kurucularından Phil Knight ve Amerikan istihbarat örgütü CIA Direktörü Bill Burns oldu. Toplamda 25 milyarderin ve birçok milyonerin katıldıkları kampta, bu kişilerin toplam serveti yaklaşık 825 milyar dolar (7.1 trilyon TL) olarak hesaplandı.

HAVA SAHASI KAPATILDI

Dünyanın önde gelen isimlerini buluşturan kamp için Michigan eyaletinin ve Kanada’nın bir bölümünü de kapsayan bölge hava sahası geçici olarak kapatıldı. Bill Gates, cuma günü yaptığı konuşmada, milyoner ve milyarderlere iklim değişikliğiyle daha etkili mücadele etme çağrısında bulundu. İklim değişikliği ile mücadelede, uçakların neden olduğu karbon salınımını azaltmak büyük rol oynasa da katılımcıların çoğu kampa özel jetleriyle geldi. Konuşulan diğer konu başlıkları, kamu sağlığı, ceza yargı reformu ve küresel ekonomi oldu.

İki gün süren kampta, dünkü kapanış konuşması 90 yaşındaki Amerikalı milyarder yatırımcı Warren Buffett’a verildi. Forbes’un verilerine göre, 101 milyar dolarlık servetiyle Buffett, dünyanın en zengin 8’inci kişisi konumunda.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *