Kalın: Avrupa Birliği “güçsüz ve plansız”

Kalın: Avrupa Birliği “güçsüz ve plansız”

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Birliği ile ilgili hayal kırıklığını bildirdi.

Alman gazetesine göre, gazetecilere açıklamalarda bulunan İbrahim Kalın, AB’nin Türkiye ile ilişkileri şekillendirecek vizyondan yoksun olduğunu belirterek, “Neden hiçbir yerde ilerlemeler kaydedemediğimizi merak ediyorum. Bunun nedeni sadece Türkiye olamaz. AB, güçsüz ve plansız.” ifadesini kullandı. Kalın’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Zirvesi çerçevesinde yaptığı görüşmeleri övdüğü, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ikili görüşmeleri de öne çıkardığı ifade edildi.

Avrupa Birliği zirvesi

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın’ın, AB Zirvesi’nde Türkiye’ye ilişkin sonuçları ise eleştirdiği aktarılan haberde, Kalın’ın bu sonuçların Ankara’nın “beklentilerinin çok altında kaldığını” söylediğine dikkat çekildi. Eylül ayında yapılacak zirvenin beklenmesi gerektiğini belirten Kalın, ancak buradaki beklentilerinin de düşük olduğunu kaydetti.

İstanbul Sözleşmesi

Bunun yanı sıra stratejik öngörü sahibi politikacı olan Merkel’in veda edeceğini ancak onu kimin takip edeceğinin bilinmediğini aktaran Kalın, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine yönelik eleştirileri de reddetti.

Suriyeli mülteciler

Avrupa Birliği’nin gelecek üç yıl içinde Türkiye’nin ev sahipliğinde Suriyeli mültecileri desteklemesine ilişkin her bir sene için yalnızca bir milyar avro sağlamak istemesini hayal kırıklığı olarak nitelendiren Kalın, Suriye’de Türkiye’nin kontrolündeki koridorda yerlerinden edilmiş milyonlarca insan sayılmazsa 3,7 milyon Suriyeli mültecinin Türkiye’de yaşadığını, buna ek olarak Afganistan gibi ülkelerden de yüz binlerce sığınmacının bulunduğunu hatırlattı.

Taleplerin sadece bütçelerle ve sayılarla ilgili olmadığını, aynı zamanda doğru siyasi katılımla ilgili de olduğunu vurgulayan Kalın, AB’nin 2016’daki birinci göç mutabakatında vadettiği yakınlaşmayı yerine getirmediğini kaydetti.

Kalın, bunun üst düzey görüşme formatlarını, eskimiş gümrük birliğinin yeniden müzakere edilmesini ve vize muafiyetini içerdiğine dikkati çekti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *