Papa, Kanada’nın yerli liderlerine randevu verdi

Papa, Kanada’nın yerli liderlerine randevu verdi

Kanada’da misyoner okullarının bahçelerinde yerli çocuk naaşlarının bulunmasının ardından, Papalık kurumu, Kanada yerli toplulukların liderlerine Aralık ayına randevu verdi.

Kanada Katolik Piskoposlar Konferansı’ndan (CCCB) yapılan açıklamada, Kanada’daki üç büyük yerli grubu olan First Nation, Metis ve Inuit yerlilerinin liderleri, aralık ayında Vatikan’da Papa Francis ile ayrı ayrı bir araya gelerek Katolik Kilisesi’ne taleplerini iletecekler.

İki yıldır Papa ile görüşme için uğraşıyorlar

Açıklamada, Papa ile görüşmek için iki yıldan fazla bir süredir CCCB ile çalışan yerli liderlerin görüşmelerinin 17 Aralık’ta başlayıp 20 Aralık 2021 tarihinde tamamlanacağı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: ‘’Bu pastoral ziyaret, küçük bir piskopos ve yerli lider grubu eşliğinde ülkenin dört bir yanından Yaşlılar, Bilgi Bekçileri, yatılı okuldan kurtulanlar ve gençlerin katılımını içerecektir. Kanada piskoposları, bu yaklaşan karşılaşmaların yerli halklar ile Kanada’daki Katolik Kilisesi arasında ortak bir barış ve uyum geleceğine yol açacağına dair samimi umutlarını bir kez daha teyit ediyor.’’

Yerliler ne istiyor?

First Nation, Metis ve Inuit yerlilerinin liderleri Papa Francis’ten, Roma Katolik Kilisesi’nin yatılı okullarında çocuklarının yaşadıklarından dolayı, hayatta kalanlardan ve ailelerden resmi özür dilemesini istiyor.

Katolik Kilisesi tarafından federal hükümet adına, Kanada’da 1831-1996 yıllarında açılan 139 yatılı kilise okulunda, 150 binden fazla yerli çocuğu ailelerinden zorla alınarak asimilasyona tabi tutuldu.

Resmi kayıtlar ne diyor?

Kanada’nın resmi kayıtlarına göre, bu okullardaki çocuklar fiziksel ve cinsel istismara uğradı, üzerlerinde tıbbi deneyler yapıldı, birçoğu gıdasızlık hastalık ve soğuk nedeniyle hayatını kaybetti.

Okullarda kendi kültür, dil ve inançlarından da koparılan çocuklardan hayatta kalanların. Kanada toplumuna uyum sağlamaları zorlaştı.

Vatikan özür’e yanaşmadı

Yatılı kilise okullarında yaşanan trajedi için Kanada’daki katolik kuruluşlar özür dilemesine rağmen Vatikan’daki Katolik Kilisesi, henüz resmi özür dilemeyen tek kurum olarak kaldı.

Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu raporundan sonra yerli halktan defalarca özür dileyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun, daha önce özür dileme çağrısında bulunduğu Papa Francis’den, 2017 yılında Vatikan’a yaptığı resmi ziyaret sırasında da özür talep etti.

Trudeau’nun tüm girişimlerine rağmen bugüne kadar özür dilemeyen Papa Francis, British Columbia ve Saskatchewan eyaletlerindeki isimsiz çocuk mezarları konusunda da acı çektiğini belirtip yerli halkın haklarına ve kültürüne saygı gösterilmesi çağrısında bulunmuştu.

Kanada, İngiliz Milletler Topluluğu Üyesi

Parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilen federatif bir devlet olan Kanada, İngiliz Milletler Topluluğu’nun bir üyesi.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth aralarında Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ile Karayipler ve Pasifik Okyanusu’ndaki diğer birkaç ülke dahil olmak üzere 16 ülkenin devlet başkanı durumunda.

İngiltere dışındaki bu ülkelerde, devlet başkanı yerine Kraliçe’yi temsilen Kraliçe’nin atadığı genel valiler görev yapıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *