Almanlar Afganistan’dan ayrıldı!

Almanlar Afganistan’dan ayrıldı!

Almanya Savunma Bakanı, Afganistan’da bulunan son Alman askerlerinin ülkeden ayrıldığını bir Twitter mesajı ile duyurdu, askerlere mesajında “Bu görevden gurur duyabilirsiniz” dedi.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Twitter’dan yaptığı açıklamada, dün akşam son Alman askerlerinin de Afganistan’dan güvenli bir şekilde ayrıldığını belirterek “20 yıl sonra en yoğun yurt dışı görevimiz tamamlandı.” ifadesini kullandı.

Kramp-Karrenbauer, 2001’den beri Afganistan’da görev yapan 150 binden fazla Alman askerine teşekkür ederek “Alman askerleri Afganistan’da Federal Meclis’in verdiği tüm görevleri yerine getirdi. Bu görevden gurur duyabilirsiniz.” dedi.

Alman ordusu: NATO misyonu tamamlandı

Alman ordusundan yapılan açıklamada da dün Orta Avrupa Saati ile 21.24’de Afganistan’da bulunan son Alman askerlerinin ülkeden ayrıldığına işaret edilerek askerlerin Tiflis üzerinden Almanya’ya doğru yolda olduğu ve yarın ülkeye gelmelerinin planlandığı belirtildi.

Açıklamada, böylelikle Alman askerlerinin Afganistan’daki NATO misyonunun tamamlandığı kaydedildi.

2001’den bu yana Afgan topraklarında bulunuyorlardı

Alman askerleri Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) ve ardından hayata geçirilen Kararlı Destek Misyonu çerçevesinde 2001’den bu yana Afganistan’da bulunuyordu. Misyonda toplam 59 Alman askeri hayatını kaybetmişti.

Son olarak 1100 Alman askeri Kararlı Destek Misyonu kapsamında Afganistan’da bulunuyordu.

ABD, 1 Mayıs’ta çekilme işlemini başlatmıştı

ABD yönetimi, NATO misyonu çerçevesinde 20 yıldır güç bulundurduğu Afganistan’dan 1 Mayıs itibarıyla çekilmeye başlayacağını, çekilmenin 11 Eylül 2001 saldırılarının 20. yıl dönümüne kadar tamamlanacağını açıklamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *