İsrail-BAE ilişkileri gelişiyor!

İsrail-BAE ilişkileri gelişiyor!

İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’deki büyükelçiliği, BAE’yi ziyaret eden siyonist Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in katıldığı resmi törenle hizmete sokuldu.

Siyonist bakan Birleşik Arap Emirlikleri’nde

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve beraberindeki heyeti, Abu Dabi Havalimanı’nda BAE Ekonomi İşlerinden Sorumlu Bakanı Ahmed Sayeh karşıladı.

Lapid, 2 gün sürecek resmi ziyareti kapsamında BAE’li mevkidaşı Abdullah Bin Zayed Al Nahyan ve BAE’deki Yahudi Topluluk‘un önde gelenleriyle bir araya gelecek. İsrailli Bakan ayrıca İsrail’in Abu Dabi’deki büyükelçilik ve Dubai’deki konsolosluk binalarının da hizmete açılması törenine katılması planlandı.

Büyükelçilik açılışı

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin (BAE) başkenti Abu Dabi‘de İsrail büyükelçiliği resmi törenle hizmete girdi. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, büyükelçilik binasının açılış törenine katıldı.

Büyükelçiliğin açılışından sonra gazetecilere kısa bir açıklama yapan Lapid, BAE ve İsrail arasında geçen yıl imzalanan ‘normalleşme’ anlaşmasının mimarının eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olduğunu, bu vesileyle kendisine teşekkür ettiklerini söyledi.

Sürecin sonu değil başlangıcı!

Abu Dabi’de elçilik binasının açılışını tarihi bir an olarak niteleyen Lapid, “Anlaşmalar liderler arasında imzalanır ancak barış halklar tarafından gerçekleştirilir. Bugün yaptığımız bu sürecin sonu değil aksine bir başlangıçtır.” dedi. İsrail’li Bakan, ülkesinin tüm komşularıyla barış istediğini öne sürdü.

Törene BAE Kültür ve Gençlik Bakanı Nura Muhammed Al Kaabi de katıldı.

İsrail ile geçen yıl imzalanan anlaşmanın ardından BAE’yi ziyaret eden ilk İsrailli bakan olan Lapid, 2 gün sürecek temasları kapsamında İsrail’in Dubai’deki konsolosluk binasının açılışını da gerçekleştirecek.

İsrail ile BAE, 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle ilişkileri ‘normalleştirme’ anlaşması imzalamıştı. Eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesindeki seçimlerden hemen önce geçen mart ayında Abu Dabi’de temaslarda bulunmak istemiş ancak Ürdün ile yaşanan hava sahası krizi ve İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları nedeniyle bu ziyaret gerçekleşmemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *