ABD’nin hava saldırısına Irak ve İran’dan tepki

ABD’nin hava saldırısına Irak ve İran’dan tepki

ABD hava kuvvetleri, dün gece yarısı, Irak-Suriye sınır bölgesinde İran destekli milis gruplarının kullandığı tesislere hava saldırısı düzenledi. Pentagon’un açıklamasının ardından Irak ve İran’dan tepkiler geldi.

Pentagon: İran destekli milis gruplar hedef alındı

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, gece yarısı gerçekleşen saldırıyla ilgili, “Irak’taki ABD personeline ve tesislerine yönelik insansız hava aracı (İHA) saldırılarında bulunan İran destekli milislerin Irak-Suriye sınır bölgesindeki tesisleri hedef alındı.” ifadesine yer verildi.

Saldırının ABD personelini korumak için II. Madde yetkisi uyarınca gerçekleştirildiği öne sürülen açıklamada, “Bu akşamki hava saldırılarından da anlaşılacağı gibi, Başkan Biden ABD personelini korumak için her zaman harekete geçeceğini açıkça belirtmiştir.” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, saldırılarda, İran güçlerine ait Suriye’de iki ve Irak’ta bir noktada bulunan operasyon üslerinin ve silah depolama tesislerinin hedef alındığı savunuldu.

ABD güçlerinin, Irak hükümetinin daveti üzerine DEAŞ’la mücadeleye yardımcı olmak amacıyla bölgede bulunduğu ileri sürülen açıklamada, kendilerine karşı yapılan saldırılara açık ve “net bir caydırıcı mesaj göndermek için” söz konusu hava saldırısının gerçekleştirildiği vurgulandı.

Irak: Saldırı ‘egemenlik ihlali’

Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Mustafa el-Kazımi’nin Askeri Sözcüsü Yahya Resul, Irak-Suriye sınırındaki Haşdi Şabi milislerine yönelik ABD saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Dün akşam Irak-Suriye sınırına düzenlenen ABD saldırısını kınıyor ve reddediyoruz. Bu saldırı, tüm uluslararası anlaşmalara göre Irak’ın egemenliğine ve milli güvenliğine yönelik bariz, kabul edilemez bir ihlaldir.” ifadelerine yer verdi.

Irak’ın çıkar sahası olmasının kabul edilmediği kaydedilen açıklamada, bu tür ihlallerin yeniden yaşanmaması için tüm düzeylerde gerekli incelemelerin yapılacağı ileri sürüldü.

Haşdi Şabi’ye bağlı Ketaib Seyyid’ül Şuheda milis grubu, ABD’nin Irak-Suriye sınırına düzenlediği saldırıda 4 mensubunun öldüğünü bildirmişti. Saldırıda öldürülenler için akşam saatlerde Bağdat’ta cenaze töreni düzenlenecek.

İran: ABD saldırısı ‘istikrarı bozan bir hamle’

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, başkent Tahran’da düzenlediği haftalık basın toplantısında ABD’nin Irak-Suriye sınır bölgesinde İran destekli milis grupların kullandığı tesislere düzenlediği hava saldırısı ile ilgili açıklama yaptı.

ABD’nin yeni yönetiminin sadece İran’a yönelik yaptırımlar konusunda değil bölgedeki diğer meselelerle ilgili de kendisinden önceki Donald Trump hükümetinin politikalarını takip ettiğini savunan Hatibzade, şöyle devam etti: “ABD’nin yeni yönetimi; duygusal davranışlar, krize yol açan ve bölge halkı için gerginlik ve sorun çıkarıcı yanlış adımlar yerine istikametini düzeltmelidir. Bıraksın bölge halkı onların müdahalesi olmadan kendi kaderleriyle ilgili karar alsın. ABD’nin yaptıkları kesinlikle bölgedeki istikrarı bozmaktadır. İstikrarsızlığın kurbanlarından birisi de ABD’nin kendisi olacaktır.”

Hatibzade, Viyana’daki görüşmelerle ilgili olarak da gerekli kararları aldıklarını ve şimdi karşı tarafın karar vermesi gerektiğini söyledi.

Afganistan’daki gelişmelerle ilgili olarak da tüm taraflarla görüştüklerini aktaran Hatibzade, “Taliban tüm Afganistan değildir ancak krizden çıkış için çözümün parçalarından biridir. Bu ülkede barışçı yollarla tüm grupların içinde yer aldığı geniş katılımlı bir hükümet kurulmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Hatibzade, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile İran arasında şubat ayında yapılan ve 24 Haziran’a kadar uzatılan teknik anlaşmanın sona ermesiyle ilgili olarak da nükleer tesislerin faaliyetlerini içeren görüntülerin UAEA’ya verilip verilmeyeceğine dair olumlu ya da olumsuz nihai kararın henüz alınmadığını kaydetti.

”ABD’ye intikamın acısını tattıracağız”

Irak Direniş Koordinasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İşgal güçleri (ABD) Irak-Suriye sınırındaki Iraklı savaşçılara saldırılarını sürdürüyor. ABD’nin anayasa ve Irak halkının iradesine rağmen varlığına sessiz kalamayız.” denildi. Milis grubun açıklamasında, “Düşmana (ABD) intikamın acısını tattıracağız” ifadelerine yer verildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *