Birleşik Rusya Partisi, Kadirov’u yeniden aday gösterdi

Birleşik Rusya Partisi, Kadirov’u yeniden aday gösterdi

Rusya’daki iktidar partisi ‘Birleşik Rusya’, Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramzan Kadirov’u 19 Eylül’de yapılacak Çeçenistan’daki başkanlık seçimlerine aday gösterdi.

Birleşik Rusya Çeçenistan Bölge Sekreteri ve Çeçenistan Parlamentosu Başkanı Magomed Daudov yaptığı açıklamada, mevcut Başkan Ramzan Kadırov ile birlikte Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma Milletvekili Mogamed Zelimhanov’un aday olduğu kongrede yapılan gizli oylama sonucunda, Kadirov’un oybirliğiyle Çeçenistan başkanlığına aday gösterildiğini belirtti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Birleşik Rusya Partisi Bölge Dairesi’nin başkent Grozni’de düzenlediği kongreye katılan Kadirov, “Bu seçimlere hep birlikte gideceğiz. Halk tarafından seçilmemiz halinde, görev süremiz boyunca elimizden geldiğince halkın refahı için çalışacağız. Gece ve gündüz demeden, Allah rızası için, halkımız için, vatanımızı kalkındırmak ve torunlarımızın bizimle gurur duymaları için, vatanımıza layık nesiller yetiştirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Çeçen halkının birlik ve beraberliğinin önemine vurgu yapan Kadirov, “Her şeyden önce toplumda birlik olmasını istiyorum, bugün Çeçen halkı tarihinde hiç olmadığı kadar birlik ve beraberlik içindedir. İktidar ve toplum arasında bölünme olmamalı, birbirlerini duymaları gerekir, aksi takdirde tüm çabalar boşa gidecektir. Halkın çağrılarına her zaman yanıt vermeye hazırız, halkımızın yardımına her zaman koşmaya hazırız ve halkımız bizi duyuyor, bu bizim en önemli zaferimizdir” dedi.

‘Putin’i ömür boyu başkan seçelim’ demişti

Kadirov, geçen yıl yerel yetkililerle bir araya geldiği bir toplantı sırasında Vladimir Putin’i ‘ömür boyu Rusya Devlet Başkanı’ seçme çağrısında bulunmuştu. Kadirov, “Her zaman söylüyorum, Vladimir Putin’i ömür boyu Rusya Devlet Başkanı seçmeliyiz. Bugün onun yerine kim geçebilir? Dünya çapında böyle bir siyasi lider yok” demişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Kadirov’a yanıt olarak, Rusya Anayasası’nda ‘Ömür boyu devlet başkanı’ diye bir görev olmadığını belirterek, “Anayasada böyle bir görev öngörülmemiştir” açıklamasında bulunmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *