Hamas: Fas ‘normalleşmeye’ karşı güçlü bir zemine sahip

Hamas: Fas ‘normalleşmeye’ karşı güçlü bir zemine sahip

Hamas heyetinin, İsrail’le anlaşma yoluna giden Fas’a ziyareti sürerken, Hamas Siyasi Büro üyesi Mahir Ubeyd yaptığı açıklamada, ziyaretlerin amacının Filistin’in yanında yer alan partilerle ve hükümetlerle bağlantıları güçlendirmek olduğunu dile getirdi.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro üyesi Mahir Ubeyd, Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin başkanlığındaki Hamas heyetinin Fas’a yaptığı ziyaretin Kudüs Kılıcı Operasyonu’nda elde edilen zaferle bağlantılı olarak gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin ziyaretle ilgili sorularına cevap veren Ubeyd düzenlenen bu ziyaretlerin amacının Arap toplumlarıyla, Filistin davasına destek veren, Filistin’in meşru haklarına arka çıkan ve İsrail işgali karşısında elde ettiği zaferinin yanında yer alan partilerle ve hükümetlerle bağlantıları güçlendirmek olduğunu dile getirdi.

Heniyye başkanlığındaki Hamas heyeti Fas’a geçtiğimiz Çarşamba günü başlattığı ziyaretini sürdürüyor. Heyet bu ziyaret vesilesiyle ülkenin yöneticilerinden ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ileri gelenlerinden birçok kişiyle bir araya geldi.

Ubeyd, Fas ziyareti süresince yoğun irtibatlar sağlandığını ve görüşmeler yapıldığını dile getirerek bu görüşmelerde Filistin davasıyla ilgili muhtelif konuların ve meselelerin ele alındığını söyledi. Ele alınan konuların başında da Gazze’nin yeniden imarı, Filistin’in iç barışı, gerek Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve gerekse Filistin Yönetimi düzeyinde Filistin’in kendi evinin düzene sokulması konularının yer aldığını belirtti.

Planlanan diğer ziyaretler

Ubeyd, halen Fas’ta bulunan Heniyye başkanlığındaki Hamas heyetinin önümüzdeki günlerde Moritanya’yı ziyaret edeceğini, daha sonra Cezayir ve Rusya’yı ziyaret etmesi için görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Hamas heyetinin başka ülkeleri ziyareti için de tarihlerin belirlenmesini beklediklerini anlatan Mahir Ubeyd, heyetin ziyaretlerinin Filistin halkının ve direnişinin Kudüs’ün Kılıcı Savaşı’nda kazandığı zaferin değerlendirilmesi amacını taşıdığını da söyledi. Ubeyd, Arap halklarının Filistin direnişi etrafından kenetlendiğini ve işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesine karşı olduğunu kaydetti.

Yahudi yerleşimciler yol kenarlarına Hz. Peygamber (a.s.)’e hakaret içerikli yazılar yazdı

15 Haziran Salı günü düzenlenen Bayrak Yürüyüşü esnasında İslam’ın peygamberi Hz. Muhammed (a.s.)’e hakaret eden sloganlar atan işgalci yahudi yerleşimciler bu kez de Batı Yaka bölgesinde Ölü Deniz’e giden yol kenarlarındaki duvarlara, yine Hz. Peygamber (a.s.)’e hakaret içerikli yazılar yazdılar. 

Fanatik yerleşimcilerin büyük bir provokasyon niteliği taşıyan Bayrak Yürüyüşü’ne işgal rejimi tarafından izin verilmesi Filistinlilerin büyük tepkisine neden olmuştu. Filistinlilerin tepkisi karşısında iyice azıtan ve haddi aşan siyonist yerleşimciler yürüyüş esnasında Hz. Peygamber (a.s.)’e hakaret amaçlı çok çirkin ve iğrenç ifadelerle sloganlar atmışlardı.

Filistin halkı, yahudi yerleşimcilerin bu aşırılıkları ve dünya nüfusunun yüzde otuzuna yakın bir kısmını oluşturan Müslümanların tümünün büyük saygı duyduğu Hz. Peygamber (a.s.)’e çirkince saldırmaları karşısında tepki gösterdi ve protesto eylemleri düzenledi. İşgal rejiminin güvenlik güçleri siyonistlerin Müslümanların kutsallarına saldırması ve provokatif eylemleri karşısında onları himaye ederken, Filistinlilerin onların bu saldırgan tutumlarını protesto amaçlı gösterilerine müdahale etmiş ve bu yüzden son Cuma namazı sonrasında Mescidi Aksa çevresinde düzenlenen gösterilerin engellenmeye çalışılması çatışmalara neden olmuştu.

İşgal rejiminin tutumundan cesaret alan fanatik yerleşimciler bu kez iğrenç saldırgan tutumlarını daha da ileri götürerek Filistin’in Batı Yaka bölgesinde yer alan Ölü Deniz’e giden yolun kenarlarındaki duvarlara yine Hz. Peygamber (a.s.)’e hakaret amaçlı yazılar yazdılar.

(Filistin Enformasyon Merkezi)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *