ABD, Ortadoğu’dan askeri güçlerini çekecek iddiası

ABD, Ortadoğu’dan askeri güçlerini çekecek iddiası

Suudi Arabistan Veliaht Prens Selman ile görüşen ABD Savunma Bakanı Austin’in, Orta Doğu’da konuşlu ABD’nin yüzlerce askerini, savaş uçakları ve hava savunma sistemlerini çekeceğini söylediği iddia edildi.

Wall Street Journal Gazetesi’nin Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, Başkan Joe Biden yönetiminin Afganistan’dan sonra Orta Doğu’nun diğer ülkelerinden de önemli ölçüde askeri varlığını azaltmaya başladığı öne sürüldü.

Pentagon’un Kuveyt, Irak, Ürdün ve Suudi Arabistan’da konuşlu 8 Patriot hava savunma sistemi çekeceği iddia edilen haberde, Suudi Arabistan petrol tesislerine 14 Eylül 2019’da yapılan saldırılardan sonra ülkeye konuşlandırılmış olan Yüksek İrtifa Terminal Alan Savunma Sisteminin (THAAD) çekilmesinin yanı sıra bölgedeki hava kuvvetleri filolarının da sayısının azaltılacağı ileri sürüldü.

Haberde, yüzlerce askerin de bölgeden çekileceği ifade edilirken, çekilmenin 2 Haziran’da Austin ile Bin Selman arasındaki telefon görüşmesinden sonra başladığı ve şu ana kadar çekilen ekipmanın büyük ölçüde Suudi Arabistan’dan geldiği öne sürüldü.

Aslında, askeri varlık eski seviyesine çekiliyor!

Gazeteye konuşan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise bu çekilmeyi aslında daha önce bölgede artırılan askeri varlığın eski seviyeye geri çekilmesi olarak niteledi.

Pentagon, operasyon güvenliğini ve Austin ile Bin Selman arasındaki görüşmenin gizliliğini gerekçe göstererek bu iddiaları teyit etmekten kaçındı.

ABD, bölgede artan İran saldırıları üzerine Ocak 2020’de Irak ve Kuveyt’e Patriot sistemleri sevk etmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *