Boykot çağrıları gölgesinde Cezayir seçimleri

Boykot çağrıları gölgesinde Cezayir seçimleri

Hirak hareketinin “rejimin vitrin değişikliği” diye niteleyerek boykot çağrısı yaptığı Cezayir’de Ulusal Halk Meclisi seçimlerinde 24 milyondan fazla kayıtlı seçmenin ancak yüzde 30,2’si oy kullandı.

Cezayir resmi televizyonunun, seçimleri yöneten Bağımsız Ulusal Seçim İdaresinden (ANIE) aktardığı bilgiye göre, ülke geneli ve yurt dışındaki 24 milyondan fazla kayıtlı seçmenden yüzde 30,2’sinin sandığa giderek oy kullandığı duyuruldu.

ANIE, sandıkların kapanmasının ardından oy sayım işleminin başladığını açıkladı. ANIE’nin gün içinde paylaştığı rakamlara göre, Berberi nüfusun yoğunlukta yaşadığı kuzey doğu ve doğu bölgelerinde katılım oranlarının daha düşük olması dikkati çekiyor.

Düşük katılım nedeniyle süre uzatıldı

Cezayir’de yedinci parlamento seçimleri için ülke genelindeki 13 bin seçim merkezinde 61 bin 543 sandığın 18.00’e kadar açık kalması planlanıyordu. Ancak düşük katılım oranı nedeniyle oy verme işlemi iki saat uzatıldı.

Parlamentonun alt kanadındaki 407 koltuk için 28 siyasi partiden 10 bin 468, bağımsızlardan 12 bin 86 olmak üzere seçimde 22 binden fazla aday yarıştı.

Cezayir’de seçmenlerin aday listeleri içerisinden istedikleri sıralamayı seçebilecekleri “açık liste” seçim sistemi nedeniyle, oy sayım işleminin ve sonuçların açıklanmasının uzun sürebileceği belirtildi.

Oy sayım işlemi ‘karmaşık’ olacak!

ANIE Başkanı Muhammed Şerfi, gün içinde düzenlediği basın toplantısında, oy sayım işleminin önceki seçimlere göre “karmaşık” olacağı için resmi sonuçların açıklanmasının yasanın öngördüğü “96 saat sınırına varabileceğini” ancak en kısa sürede süreci tamamlamak için çalışacaklarını söyledi.

Cezayir, 2019 yılında Abdulaziz Buteflika’nın kitlesel halk protestoları karşısında devrilmesinin ardından Buteflika dönemindeki isimlerin tasfiyesi, Cumhurbaşkanlığı seçimi, yeni bir anayasa gibi birçok değişimi peş peşe yaşadı.

Rejimin “kozmetik vitrin değişikliği”

Rejim, seçimlerle geçiş sürecinin devam ettiği mesajını verirken, Buteflika’yı koltuğundan eden lidersiz protesto hareketi “Hirak”, seçimleri “kozmetik vitrin değişikliği” şeklinde tanımlayarak boykot çağrısı yaptı.

Henüz birkaç ay önce kabul edilen yeni seçim sistemine, seçmenlerin aday listeleri arasından istedikleri sıralamayı seçebilecekleri “açık liste” seçim sistemi getirildi. Yeni uygulanmaya başlanan bu sistemle temsilin artırılması hedeflendi.

Seçimlerle ilgili birçok düzenleme ve denetim de İçişleri Bakanlığından alınarak yeni anayasayla kurulan Bağımsız Ulusal Seçim İdaresine verildi. Yönetim bu adımla seçimlerin şeffaf yürütüleceği mesajını verdi.

Yeni yasa ayrıca partilerin ve bağımsız listelerin seçime katılabilmesi için gereken şartları hafifletti. Bunun neticesinde aday sayısında büyük artış oldu.

İslami ‘eğilimli’ partiler güç kazanacak

Uzmanlar, Mecliste bağımsızların da katıldığı çok parçalı bir yapının şekillenmesini, rejim yanlısı yerleşik partilerin güç kaybetmesini ve İslami eğilimli partilerin oylarını artırmasını bekliyor.

Rejimin getirdiği seçim sistemiyle belirli bir tarafın mutlak üstünlüğüne müsaade etmeyeceğini aktaran araştırmacılar, seçimin ardından kurulacak koalisyon hükümetinin ülkenin geleceğine ilişkin resmi belirginleştireceğini ifade ediyor.

Seçimlerden önce gözaltılar

Independent’ın aktardığına göre, Cezayir erken genel seçimler için sandığa giderken, muhalefetin bazı önde gelen isimleri seçimden hemen önce gözaltına alındı.

Cezayir İnsan Hakları Savunma Birliği’nden yapılan açıklamada, muhalif siyasetçi Kerim Tabu, bağımsız gazeteci Halid Drareni ve reformcu bir radyonun direktörü olan ve daha önce de ulusal birliği bozacak yayınlar yapma suçlamasıyla tutuklanan İhsan el-Kadi dahil 7 muhalifin gözaltına alındığı bildirildi. Örgütün Başkan Yardımcısı Said Salhi, “Bu baskı ortamı ve insan haklarına yönelik kısıtlamalar, seçimin demokrasi açısından hiçbir değeri olmadığını gösteriyor” dedi.

Uluslararası Af Örgütü de, 200’ü aşkın muhalifin gözaltında tutulduğunu bildirerek “Bu gözaltılar Cezayirli yetkililerin ifade özgürlüğüne yönelik artan baskısına işaret ediyor” açıklamasında bulundu.

Başkent Cezayir’de muhalif Hirak hareketinin olası gösterilerine karşı binlerce polisin sokaklarda konuşlandırılması dikkat çekti. Hükümet güçleri başkente giden yollarda barikatlar kurarken ülkenin bazı bölgelerinde küçük çaplı gösteriler düzenlendi.

Son haftalarda polis, hükümet karşıtı Hirak hareketinin düzenlediği protestolara sert şekilde müdahale ederek yüzlerce kişiyi gözaltına almıştı. Reform yanlılarına yönelik baskıyı artıran hükümet, ceza yasasındaki terör eyleminin tanımında değişikliğe giderek bazı aktivistleri kara listeye almıştı.

Tebbun yeni bir meclis istemişti

Yeni bir meclisle çalışmak istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tebbun, şubatta meclisin alt kanadı Ulusal Halk Meclisi’ni feshederek erken seçime yeşil ışık yakmıştı. Bugün düzenlenen seçim, büyük ölçüde hükümetin meşruiyetini sağlamlaştırma hamlesi olarak görülüyor.

24 milyondan fazla kayıtlı seçmenin bulunduğu ülke, Ulusal Halk Meclisi’nin 407 üyesini seçmek üzere sandık başına gidiyor. Katılımın düşük kalması beklenen seçimlerde, ılımlı İslamcı partilerin başarı kazanacağı, rejime yakın partilerinse güç kaybedeceği tahmin ediliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *