Çocuk işçi sayısında son 4 yılda 8 milyon artış

Çocuk işçi sayısında son 4 yılda 8 milyon artış

Dünya genelinde çocuk işçi sayısının son 4 yılda 8,4 milyon artışla 160 milyona çıktığı belirtilen raporda, 2022 yılı sonuna kadar bu sayısının 9 milyon daha artabileceği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yayımlanan ortak raporda, dünya genelinde neredeyse her 10 çocuktan birinin işçi olarak çalıştığının altı çizildi.

2020 yılının başında dünya genelinde 63 milyon kız ve 97 milyon erkeğin çocuk işçi olduğuna dikkat çekilen raporda, çocuk işçiliğine son verme yönündeki küresel çabaların son 20 yılda ilk kez durduğu vurgulandı.

9 milyon çocuğun daha çalıştırılması bekleniyor

Raporda, tehlikeli işlerde çalışan 5 ila 17 yaş grubundaki çocukların sayısının 2016’dan bu yana 6,5 milyon artarak 79 milyona yükseldiğine işaret edilirken, COVID-19 salgınının neden olduğu ekonomik sorunların ve okulların kapanmasının da halihazırdaki çocuk işçilerin çalışma saatlerini uzatmış olabileceği belirtildi.

Dünya genelinde çocuk işçi sayısının son 4 yılda 8,4 milyon artarak 160 milyona çıktığı kaydedilen raporda, 2022 yılının sonuna kadar salgın yüzünden çocuk işçilerin sayısının 9 milyon daha artabileceği uyarısı yapıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *