Ruhani: ‘ABD ile temel mesele çözüldü’

Ruhani: ‘ABD ile temel mesele çözüldü’

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam eden toplantılarda “Viyana’daki müzakereler iyi ilerliyorsa bu sabrettiğimiz içindir. ABD ile temel meselenin çözüldüğünü görüyoruz.” dedi.

Başkent Tahran’da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Ruhani, Viyana’da devam eden nükleer müzakereler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın onlarca kez müzakere talebinde bulunduğunu ve bu amaçla Japonya Başbakanı’nı gönderdiğini belirten Ruhani, “ABD’nin tarihte İran’a karşı bu kadar yenildiğini hatırlamıyorum. Viyana’daki müzakereler iyi ilerliyorsa bu sabrettiğimiz içindir. ABD ile temel meselenin çözüldüğünü görüyoruz. Trump, onlarca kez müzakere talebinde bulundu.” dedi.

İran’da 18 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Ruhani, devrimin en önemli kazanımlarından birinin sandık olduğunu vurguladı.

Ruhani, “Seçimler ve sandıklar, en önemli meselemizdir. Bazıları referandum kelimesinden hoşlanmıyor ancak rejimimiz referandum ile başladı. İran İslam Cumhuriyeti rejimi referandum ile onaylandı.” diye konuştu.

İran donanmasına ait bir gemi Umman Denizi’nde battı

İran Deniz Kuvvetlerine ait “Hark” adlı askeri geminin Umman Denizi’nde battığı bildirildi. Askeri gemide, Hürmüzgan eyaletine bağlı Cask Limanı açıklarında iken yangın çıktığı belirtildi. Yaklaşık 20 saat süren kurtarma çalışmalarının neticesiz kalması üzerine geminin tamamen battığı ifade edildi.

İran ordusundan yapılan açıklamada, gemideki tüm mürettebatın kurtarıldığı aktarılırken, yangının çıkış nedeninin ise henüz belirlenemediği kaydedildi. Hark’ın 40 yıldır İran Deniz Kuvvetlerinde bulunduğu ve en büyük tonajlı gemi olduğu belirtiliyor.

ABD’nin, el koyduğu tankerdeki İran petrolünü sattığı ortaya çıktı

ABD’nin şubat ayında Birleşik Arap Emirlikleri açıklarında el koyduğu bir petrol tankerinde bulunan, İran’a ait 2 milyon varil ham petrolü sattığı bildirildi. İran ham petrolü, ABD Enerji Enformasyon Ajansı (EIA) tarafından hafta sonu açıklanan yeni rakamlarla ortaya çıktı. EIA rakamlarında, 1 milyon varilden fazla İran ham petrolünün ithalatı yer aldı. İran’a yönelik yaptırımların bulunması nedeniyle bu durum dikkat çekti.

Associated Press’in mahkeme belgelerine dayandırdığı haberine göre, şubat ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Füceyre Limanı açıklarında el konulan Achilleas tankeri, Texas’a getirildi. Burada, 110 milyon dolar karşılığında 2 milyon varilden fazla ham petrolün satışı gerçekleştirildi. Tankere el konulma gerekçesi olarak İran Devrim Muhafızları’nın Çin’e petrol satışı gösterilmişti. Söz konusu paranın, emanette tutulacağı belirtildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, konuya dair soru üzerine, detayları bilmediğini ve ilgili yasalar gereği Eski ABD Başkanı Bill Clinton döneminden bu yana İran’dan petrol alınmadığını belirtti.

ABD ile İran’ın ticaretinin zirvede olduğu dönemde, Temmuz 1977’de, ABD İran’dan 26,5 milyon varil ham petrol ithal etmişti. 1979 İran Devrimi sonrası satışlar sıfır seviyesine düşmüştü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *