Macron, Ruanda Soykırımı nedeniyle af diledi!

Macron, Ruanda Soykırımı nedeniyle af diledi!

Ülkesinin soykırıma destek olmakla suçlandığı Fransa cumhurbaşkanı, Ruanda’ya 27 yıl sonra ziyarette bulundu, 1994’te işlenen Ruanda Soykırımı’nda Fransa’nın rolüne ilişkin sorumluluğunu kabul ettiklerini ancak suç ortağı olmadıklarını savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin soykırıma destek olmakla suçlandığı Ruanda’ya 27 yıl sonra “yeni bir sayfa açmak” amacıyla resmi ziyarette bulundu.

Kigali Soykırımı Anıtı’nı ziyaret eden Macron burada açıklamalarda bulundu. Macron, ülkesinin Ruanda Soykırımı’nda oynadığı rol nedeniyle Ruandalılardan af diledi.

1994’te işlenen Ruanda Soykırımı’ndaki rolüne ilişkin ülkesinin sorumluluğunu kabul ettiklerini belirten Macron, ancak suç ortağı olmadıklarını savundu.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, mart ayında Ruanda soykırımına ilişkin sunulan raporda, Fransa’nın soykırımda ağır sorumluluğu bulunduğu ancak suç ortağı olduğunu gösteren bir şey olmadığı belirtilmişti.

Dönemin Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın, soykırımda önemli rol oynadığı vurgulanan raporda, “Fransa, soykırım hazırlığı konusunda kör davrandı.” ifadesi kullanılmıştı.

Raporda, Fransa’nın soykırımı yapan hükümete silah temin etmesinin ve Fransız askerlerinin Ruanda ordusuna eğitim vermesinin arkasında ülkenin etnikçi yaklaşımının olduğu aktarılmıştı.

RUANDA SOYKIRIMI

Ruanda’da 1994’te Hutular, dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana’nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Fransa, soykırımı yapan Hutu hükümetinin uzun süre destekçisi olduğu için uluslararası kamuoyunda ve ülke içinde eleştiriliyor. Fransa, 23 Haziran 1994’de ülkenin güneybatısında sığınmacılar için güvenli bölge oluşturmak amacıyla Turkuaz Operasyonu’nu başlatmıştı. Fransa, soykırımı engellemek yerine soykırımcılara silah ve mühimmat desteği sağladığı için kınanmıştı.

Fransa’nın 1994’te Ruanda soykırımını yapan Hutu hükümetine, Fransız ordusunun kontrolü altında olan bölgeden kaçması için emir verdiği “diplomatik telgraf” ortaya çıkmıştı.

Mitterrand, Le Figaro gazetesine 1998’de verdiği mülakatta, “O ülkelerde bir soykırım yaşanması o kadar da önemli bir şey değil.” ifadesini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *