‘Kanal İstanbul’un 5 yıl içinde bitmesi öngörülüyor’

‘Kanal İstanbul’un 5 yıl içinde bitmesi öngörülüyor’

2050 yılında İstanbul’dan 78 bin geminin geçmesinin beklendiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesiyle Türkiye lojistik üs olacak. Haziran itibarıyla projemize başlamış olacağız.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, NTV canlı yayınında Seda Öğretir’in sorularını yanıtladı. Kanal İstanbul’un 5 yıl içinde tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Ulaştırma Bakanı, ilk kez bire bir ölçeğinde Kanal İstanbul resmi de paylaştı.

Bakan Karaismailoğlu şöyle konuştu:

Avrasya’nın tam merkezindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Süveyş Kanalı’nda bir kaza oldu, kanal kapandı. Bir günlük maliyeti 9 milyar dolar. Lojistik koridorlar artıyor. Denizden taşımacılığın oranı her yıl arıyor. Bugün İstanbul’da güvenli geçmesi gereken gemi sayısı 25 bin, ama biz arkadaşlarımızla birlikte 43 bin gemiyi güvenli olarak geçirmeye çalışıyoruz. bu yıllar boyunca artacak ve ilerde yetmeyecek. 2050 yılında 78 bin geminin geçmesi bekleniyor.

Kanal İstanbul projesiyle Türkiye lojistik üs olacak. Haziran itibarıyla projemize başlamış olacağız. Bizim 10 yıldan sonra Kanal İstanbul’a ciddi bir şekilde ihtiyacımız olacak. Gemilerin bekleme süreleri uzayacak, bunların bekleme maliyetleri lojistik maliyetleri düşünüldüğünde Kanal İstanbul’dan geçmek daha avantajlı olacak. 5 yılda bitirmeyi planlıyoruz.

Sazlıdere Barajı İstanbul’un su ihtiyacının 2,9’unu karşılıyor. yapılan barajlarla kayıptan daha fazla su ihtiyacı yaratılacak. Güzergah üzerinde orman alanı bulunmamaktadır.

Bire bir ölçeğinde bir Kanal İstanbul resmi ilk kez paylaşıyoruz.Toplam Kanal İstanbul üzerinde 6 tane köprü olacak. Kanalın maliyeti 15 milyar dolar, bu ihaleyle daha da aşağıya düşebilir.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *