Filistin bildirisine 14 rektör imza atmadı

Filistin bildirisine 14 rektör imza atmadı

Siyonist İsrail’in uyguladığı devlet terörüne dikkat çekmek amacıyla kaleme alınan “Filistin için adalet ve insan hakları” başlıklı bildiriyi 189 üniversite rektörü imzalarken 14 üniversitenin rektörleri ise imza atmaktan kaçındı.

Türkiye’deki 189 üniversite rektörünün imzasının bulunduğu bildiri, OSTİM Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde duyuruldu.

İlan edilen metinde İsrail’in, Gazze şeridinde silahsız ve savunmasız sivillere yönelik saldırıları, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılarına bir yenisini daha eklediği, bebek, çocuk, kadın ve yaşlılar dahil, çok sayıda masum sivili öldürdüğü, yaraladığı ve evsiz bıraktığı vurgulandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar dahil Türkiye genelindeki 189 üniversitenin rektörü söz konusu bildiriyi imzaladı.

Bildiriyi imzalamayan üniversiteler

Yeni Şafak’ın aktardığına göre, bildirinin gönderilmesine ve imza kampanyasına katılım çağrısı yapılmasına rağmen 14 üniversite yönetimi imza vermedi. İsrail’e karşı Filistin’e destek bildirisini imzalamayan üniversiteler; Acıbadem Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, TED Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi olarak sıralandı.

Filistin konulu bildiri

“Üniversite Rektörlerinden Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı” başlıklı bildiri, OSTİM Teknik Üniversitesinde düzenlenen basın toplantısıyla önceki gün kamuoyuna ilan edildi.

OSTİM Teknik Üniversitesinde gerçekleşen basın toplantısına Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Erbay, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Paç, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu katıldı.  Bildiride imzası olan diğer rektörler de toplantıya çevrim içi katılım sağladı.

Türkçe, İngilizce, Arapça, Fransızca, Rusça, İspanyolca, İbranice, Urduca, Bengalce olmak üzere 9 dilde hazırlanan bildirinin Türkçesini İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, İngilizcesini Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Arapçasını Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız okudu.

Rektörler bildiride Filistinlilerin en doğal insan hakkı olan onurlu yaşama ve mülkiyet haklarının korunması hususunda verdiği mücadeleye saygı ile destek verdiklerini belirterek daima Filistinlilerin yanlarında olacaklarını beyan ettiler. Ayrıca, akan kanın durması ve Filistinlilere yapılan saldırıların sonlandırılması için arabuluculuk dâhil her türlü insani görevi üstlenmeye hazır olduklarını uluslararası kamuoyunun bilgisine sunan Rektörler, İsrail’in, Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik uygulamalarına, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılarına bir yenisini daha eklediğini, bebek, çocuk, kadın ve yaşlılar dâhil, çok sayıda masum sivili öldürdüğünü, yaraladığını ve evsiz bıraktığını vurgulandı.

Basın toplantısı, İsrail saldırılarında 59 çocuk, 35’i kadın 200 kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı bir dakikalık saygı duruşunda durularak ardından vefat edenlerin ruhuna Fatiha okunarak son buldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *