Azerbaycan’da 19 Mayıs kutlaması

Azerbaycan’da 19 Mayıs kutlaması

Bakü Türk Anadolu Lisesi’nde 19 Mayıs dolayısıyla düzenlenen törene Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı ‘Samsun’da yakılan meşale bize emanet edilmiştir’ dedi.

Törene, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, Askeri Ataşe Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, KKTC Bakü Temsilcisi Növber Ferit Veçhi, büyükelçilik müşavir ve çalışanları, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan törende iki ülkenin milli marşları okundu.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile Gençliğin Ata’ya Cevabı’nın seslendirildiği etkinlikte öğrenciler şiir ve marşlar söyledi. Türkiye Büyükelçisi Bağcı törende yaptığı konuşmada, 19 Mayıs’ın istiklal, istikbal, bağımsızlık ve hürriyete atılan ilk adım olduğunu anlattı.

‘Samsun’da yakılan meşale bize emanet edilmiştir!’

Milli Mücadele’nin başlangıç tarihi olarak kabul edilen 19 Mayıs’ın Türk milletinin dünyaya meydan okuması olduğunu belirten Bağcı, “vatan, millet, devlet ve bayrak” bilincine sahip olunduğu sürece Türk milletinin her şeyini kaybetmiş olsa bile ayağa kalkacağını belirtti.

Bağcı şu ifadeleri kullandı: “19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan meşale, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının mücadelesinin yaşatılması için gençlere emanet edilmiştir, bize emanet edilmiştir. Biz ilelebet bu emanete sahip çıkacağız. Birliğimizi, dirliğimizi koruyacağız ve kudretimizin nereden geldiğini asla unutmayacağız.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *