Pentagon’un gizli ordusu deşifre edildi

Pentagon’un gizli ordusu deşifre edildi

ABD medyasında 2 yıl süren bir ordu araştırmasının raporu yayımlandı. Rapora göre Pentagon, son 10 yılda yaklaşık 60 bin kişilik büyük bir gizli ordu kurdu. Ordunun sivil görevler dışında sosyal medyayı da manipüle etmek için kullanıldığı yazıldı.

ABD merkezli Newsweek dergisi, Pentagon’un son 10 yılda yaklaşık 60 bin kişilik büyük bir gizli ordu kurduğunu açıkladı. Bu sayının CIA’in “yer altı” görevli personel sayısından 10 kat daha fazla olduğunu belirtti.

Newsweek’e göre “gizli” askerler, ülke içinde ve yurt dışında faaliyet göstererek verilen görevleri askeri üniformayla veya sivil kılığına girerek yerine getiriyor.

Pentagon’un bu programında yer alan yaklaşık 130 özel şirket, her yıl en az 900 milyon dolar harcıyor. Bu şirketler, sahte isimler altında çalışan kişiler için sahte belgeler oluşturuyor, faturalarını ve vergilerini karşılıyor. Orta Doğu ve Afrika’nın en ücra köşelerinde bile dinleme ve gözetim için özel cihaz ve ekipman üretiliyor.

Gizli ordunun yarıdan fazlasını ABD Ordusu Özel Harekat Kuvvetleri oluşturuyor. Temel görevleri ise savaş bölgelerinde ve hasım ülkelerde “terörist takibi” yapmak.

Bu ordunun en yeni ve en hızlı büyüyen grubu, sahte isimler altında çalışan ve internette bilgi toplayan siber savaşçılar. Bu savaşçılar ayrıca sosyal medyada etki kampanyalarına katılıyor. Yani ABD’nin gizli ordusu, sosyal medyayı manipüle etmek için büyük bir çaba harcıyor.

Newsweek haberinde, ABD’yi Rus ve Çinli casusları kınadığı şeyi yapmakla suçluyor. Derginin bu gizli ordu hakkındaki özel raporu, 600’den fazla öz geçmişin, bin iş ilanının, düzinelerce Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebinin ve katılımcılar ile yapılan görüşmelerin incelenmesini içeren 2 yıllık bir araştırmanın sonucu.

(TRT Haber)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *