“Suriye ile ilişkiler yakın zamanda mutlaka düzelecek”

“Suriye ile ilişkiler yakın zamanda mutlaka düzelecek”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Ulusal Kanal’da konuştu, Mısır ile ilişkilerin düzelmesiyle birlikte Doğu Akdeniz’de bir hat çekileceğini, bu durumun yakın gelecekte Suriye ile de gerçekleşeceğini belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Ulusal Kanal ekranlarında Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sungur ve Sinem Fıstıkoğlu’nun sunduğu Fikir Meydanı programına konuk oldu. Gündemle ilgili önemli açıklamalar yapan Mustafa Şen, ilk İsrail’in Filistin‘deki terör saldırılarına değindi, çözümün Türkiye olduğunu söyledi.

– İsrail, uluslararası hukuka aykırı olarak kurulmuş bir devlettir. Siyonistler tarafından terörle, şiddetle kurulmuş bir devlettir. Onlar bunun çok farkında olarak hukuku dikkate almıyorlar. Yaptıkları tamamen şiddet, terör.

– Sorun: hukuk ve İsrail, ikisi aynı cümlede olabilir mi sorunu. Maalesef.

– Çözüm: Türkiye. Bölgesinde 1 numaralı ve küresel güç haline dönüşmüş bir Türkiye.

SURİYE İLE İLİŞKİLER MUTLAKA DÜZELECEK, BİZ KARDEŞİZ”

Türkiye’nin bölgede yaşanan sorunlarda çözüm ülkesi olacağının altını çizen Mustafa Şen, bölgedeki ülkelerle olan ilişkilere de değindi.

Mısır ile ilişkilerin düzelmesiyle birlikte Doğu Akdeniz’de bir hat çekileceğini belirten Şen, bu durumun yakın gelecekte Suriye ile gerçekleşeceğinin sinyalini de verdi, ”Biz sadece komşu değiliz, kardeşiz” dedi.

– Vatanımız, Mavi Vatan ile 1,5 kat büyüdü. İki tane haritadan anlayan amiralimiz gelip Cumhurbaşkanımıza ”Size şöyle bir harita çizelim” demediler. Bunun savaşı verildi. Savaşı verilerek Doğu Akdeniz Türk gölüne dönüştü.

– Mısır’la bir hat çekilecek. Yarın Suriye ile ilişkiler mutlaka düzelecek çünkü biz sadece komşu değiliz kardeşiz de. Türk Milleti ile Suriye halkı, Suriye vatandaşları kardeştir. Bu iki kardeş arada bir böyle sıkıntılar da olabilir. Kardeş olduğumuz da nereden belli? Suriyeliler Türkiye’de.

– Bu iki kardeşler mutlaka tek hane, tek mahalle olarak bir düzen ortaya koyacaklar. O zaman Suriye ile olan Mavi Vatan Masmavi Vatan olacak. Bu olacak, öyle ya da böyle olacak.

CHP’NİN ALMANYA VE ABD‘DEN ALDIĞI DESTEK

Millet İttifakı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan erken seçim çağrılarına değinen Mustafa Şen, ”Yenilen pehlivan güreşe doymaz” dedi.

– CHP’nin oy oranı yüzde 23. Ne kazanmayı murat ediyor? ”Beni Kandil destekler, birileri Kandil’in emirleriyle bize oy verir” diye düşünüyorsa, avucunu yalasın. Kandil yok artık.

Muhalefetin dilini de eleştiren Şen, CHP’nin Almanya ve ABD’den Türkiye’de hükümeti ve Erdoğan’ı düşürmek için aldığı desteği ifade etti.

– CHP Genel Başkanı gidiyor Almanya’ya diyor ki ”Bizi desteklerseniz, Erdoğan’ı düşürürüz.” Biden da bunu ayrıca söylüyor, ”Bu sefer darbeyle değil, seçimle” diyor.

– Bir Türk böyle konuşamaz. Almanya’da yaptığı anayasal suçtur. Başka bir ülkeden Türkiye’deki seçimler için yardım istemek suçtur.

Mustafa Şen, CHP’nin aradığı dış desteği Almanya ve ABD’den bulduğunu söyledi.

– CHP’nin ABD ile ilişkileri devam ediyor. Biden’ın açıklamalarına da bir cevap veremediler.

DOLARIN DÜNYA HAKİMİYETİNİ KIRMAK ZORUNDAYIZ”

Türkiye’nin ekonomisi ile ilgili açıklamalar yapan Mustafa Şen üretime dikkat çekti. Doların dünyadaki hakimiyetinin sonlandırılması gerektiğini vurgulayan Şen, Türk lirasının ticarette kullanımın daha da artacağının altını çizdi.

– Üretimin artık tamamen baskın hale gelmesi gerekiyor. Bunu Cumhurbaşkanımız bir kısım beyanatlarında açıklamıştı: Üretim, istihdam ve ihracat.

– Üretimin artması gerekiyor, ihracatın artması gerekiyor. Pandemi şartlarına rağmen iki olağanüstü şey gerçekleşti. Bir, ihracatımız arttı, tabi orada üretim de belli oranda artış gösteriyor.

– Dünyanın 176 ülkesine Türk parasıyla satış yapıyoruz, Türk parasıyla ticaret yapıyoruz.

– Türk lirasının kullanımı daha da artacak. Doların dünya hakimiyetini kırmak zorundayız. ABD’nin dışındaki 200 ülke gece gündüz bunun için uğraşmalı. Dolar bir para değil, üzerinde rakam yazılan bir kağıt. ABD dünyaya jandarmalık yapıyor, ABD emperyalist bir ülke. Bu kağıdı emperyalist amaçlar için para olarak kullanıyor. Bu doların egemenliği kırılmak zorunda.

– Türkiye satın alma paritesine göre dünyanın 11. ekonomisi oldu, rapor IMF raporu. Bütün bunlarla birlikte Türkiye’nin, yine yabancı kuruluşlar, bu sene 2021’de yüzde 5 oranında büyüyeceğini söylüyorlar.

”TÜRKİYE BİR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, savunma sanayisindeki yerli ve milli adımlar hakkında da açıklamalar da bulundu. Mustafa Şen, Türkiye’nin kan emici ülkelerin silah pazarı olmaktan kurtulduğunu ifade etti.

– Savunma sanayimizdeki yerli ve milli pay 20 sene önce yüzde 20 idi bugün yüzde 75. Bunun anlamı şu: Biz ülkemizi silah pazarı olarak gören ülkelerin, ki onlar kan emici, silah pazarı olmaktan Türkiye’yi kurtardık.

– Cumhuriyetimizin ikinci 100. yılına yüzde 85’lik yerli ve milli savunma üretimiyle girsin istiyoruz. Bu az ya da çok gerçekleşecek.

– Mesela uçak, F-35’leri verilmiyor. Valla iyi, sağ olsunlar. Patriot’ları vermesinler, biz yaparız. Onlar vermedikçe biz yaparız.

Mustafa Şen Türkiye’nin dudak uçuklatıcı seviyede bir hava savunma sistemi üzerinde çalıştığını söyledi.

– O bir füze yapacak belki sen o füzeyi yapamayacaksın ama benim gencim onun yazılımını öyle bir yapacak ki, uydu sistemleriyle o yazılımı öyle bir devreye sokacak ki, o oradan füzeyi ateşlediğinde o füze dönüp kendisini vuracak.

– Türkiye şu an bunu yapıyor. Nerede olduğunu nasıl olduğunu şu an söylememem gerektiğini takdir edersiniz.

– Bu İHA, SİHA’larla bütünleşik bir şey. Türkiye’nin üzerinde çalıştığı hava savunma sistemi dudak uçuklatır seviyede.

HDP KAPATILMAYI HAK ETTİ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen HDP’nin kapatılması konusuyla ilgili de görüşlerini paylaştı. Bireysel olarak HDP’nin kapatılmayı hak ettiğini ifade eden Şen, ”Hukuk sistemimiz bunu görmezse körlüktür” dedi.

– Benim ilkesel olarak parti kapatılmamalı gibi bir yaklaşımım var fakat gerektiğinde de anayasada gereğini yerine getirecek bir madde de kenarda durmalı.

– Bağımsız Türk mahkemeleri, ”HDP kapatılmayı hak etmiştir” derse kapatılsın. Bireysel olarak, hak ettiler.

– Bu millet onlara 7 Haziran’da büyük bir kapı açtı. Bir kısım bağlaşıklarını millet biliyor olmasın rağmen. Onlar götürdüler o yüzde 13-14’lük oy oranını Kandil’de teröristlere teslim ettiler o sandığı. Oradaki teröristler de aldılar götürdüler o sandığı Pentagon’a, CIA’e teslim ettiler. Türk milletinin seçim sandığını götürdüler ABD’ye teslim ettiler.

– Hukuk sistemimiz bunu görür diye düşünüyorum. Görmezse körlüktür. Kalp körlüğüdür, vicdan körlüğüdür.

(Ulusal Kanal)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *