Mısır ile ABD ortak askeri tatbikat düzenledi

Mısır ile ABD ortak askeri tatbikat düzenledi

Mısır ile Amerikan deniz kuvvetleri, Kızıldeniz’in güneyinde ortak askeri tatbikat gerçekleştirdi. ABD ile önceki tatbikat 17 Mart’ta idi, Mayıs ayı başında ise Fransa ile “2021 Ramses” tatbikatı düzenlenmişti.

Mısır Ordusu Resmi Sözcüsü Albay Tamir er-Rifai, resmi Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, tatbikata Mısır Deniz Kuvvetlerinden “Taba” ile “18 Temmuz” fırkateynlerinin, ABD Deniz Kuvvetlerinden de “Uss Mahan”, “Uscgc Charles Moulthrope” ve “Uscgc Robert Goldman” savaş gemilerinin katıldığını aktardı.

Rifai, tatbikat kapsamında deniz ile deniz trafiği güvenliğinin sağlanması ve önemli yük gemilerinin korunması gibi birtakım manevraların gerçekleştirildiğini bildirdi.

Tatbikatın bölgede deniz güvenliğinin desteklenmesi kapsamında gerçekleştirildiğini belirten Rifai, açıklamasında tatbikatın başlangıcı veya bitiş tarihi hakkındaki detaylara yer vermedi.

Son yıllarda Mısır, başta Rusya, Fransa ve ABD olmak üzere birçok ülkeyle ortak askeri tatbikat düzenledi.

Mısır ve ABD, Kızıldeniz’de son olarak 17 Mart 2021’de ortak askeri tatbikat gerçekleştirmişti.

Mısır ve Fransız deniz kuvvetleri, Mayıs ayının başında ise yine Kızıldeniz’de “2021 Ramses” adı verilen ortak askeri tatbikat gerçekleştirmişti.

Mısır-Fransa tatbikatına Firavun’un ismi verildi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *